Помер патріарх історичної науки Прикарпаття

В Івано-Франківську на 88-му році життя помер видатний український історик, професор Володимир Грабовецький.

Про це повідомляють Вікна.

Історик помер під час прогулянки містом, на вулиці Пилипа Орлика, зазначає видання.

Володимир Грабовецький — історик, засновник прикарпатської історичної школи. Народився в 1928 р. в селищі Печеніжин Коломийського району Івано-Франківщини.

З 1953 року працював старшим науковим співробітником відділу історії України Інституту суспільних наук АН УРСР у Львові.

З 1975 року працює в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. В 1990-2007 роках очолював кафедру історії України.

В 1958 році захистив кандидатську, а в 1968 році — докторську дисертації. Опублікував понад 1000 наукових і науково-популярних праць, серед яких 45 монографій. Автор шести опублікованих "Нарисів історії Прикарпаття".

Дослідник карпатського опришківства XVI-XIX ст. Видав 150 праць про Олексу Довбуша, на базі зібраних протягом 50 років матеріалів створив історико-меморіальний музей Довбуша в Івано-Франківську.

«Диво на Віслі»: український вимір

Події серпня – вересня 1920 р. мали вирішальне значення в польсько-радянській війні. Перемога у Варшавській битві засвідчила здатність поляків відстояти своє право на незалежність. Втім без допомоги українських військ подолати Червону армію було би важче.

Чи там шукають витоки терору?

Останнім часом в нашому суспільстві йде обговорення витоків звірячої поведінки російських окупаційних військ в Україні в триваючій російсько-українській війні. Дехто з істориків та публіцистів вбачає ці витоки в більшовицьких та ширше комуністичних традиціях. Дійсно злочинів та репресій часів більшовицької диктатури можна навести чимало. Але чи були противники більшовизму в цьому плані краще?

Київ у більшовицькому вирі

Минуло 104 роки звідтоді, коли армія Української Народної Республіки дала бій у протистоянні з нестримною силою більшовиків, що наступала на українські землі з одним-єдиним гаслом: "Дайош Кієв! Смєрть Центральной Радє і єйо защітнікам", а командуючий російськими військами Михайло Муравйов, що пізніше влаштує терор в українській столиці напише: "Ету власть ми нєсьом на остріях своіх штиков"

Жах на селі

Перед вами — уривок зі спогадів Віктора Кравченка, українця, талановитого інженера, якому вдалося залишитися живим після розгортання репресій у СРСР за часів Сталіна. Він був членом комуністичної партії, який вірив, що СРСР може стати країною щасливого майбутнього, однак вчасно зрозумів, що таке тоталітарний режим, повсюдна брехня та системне винищення тих, хто чинив спротив злочинній системі. Віктору Кравченку вдалося втекти і за кілька років написати книжку
яка сколихнула весь західний світ.