NASA оприлюднила архів матеріалів з історії дослідження космосу

Національна аерокосмічна агенція США запустила пошукову систему власним цифровим архівом фото-, відео- та аудіоматеріалів, які відображають історію дослідження космосу.

Про це повідоляє Platforma. На даний час архів містить понад 140 тис. одиниць зберігання, що походять із 60 джерел.  

Архів надає доступ до знімків космосу, матеріалів зі створення різноманітних апаратів, їх запусків чи приземлень, а також будь-якої іншої інформації, пов’язаної з дослідженням Всесвіту.

Фото: images.nasa.gov

Кадри можна відсортувати за популярністю чи датою завантаження в архів. Зараз серед найбільш популярних – фото першого американця у відкритому космосі Еда Хіггінза Вайта.

За ключовим словом "Ukraine" пошук дає близько сотні результатів, як-от політ Леоніда Каденюка 1997 року чи вид Керчі з космосу.

До кожної одиниці контенту наводиться дата й коротка історія створення. Усі матеріали перебувають у вільному доступі, тож кожен може використовувати їх за умови посилання на NASA.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.