В Ізраїлі виявили стародавнє місто бронзової доби

Управління у справах стародавностей Ізраїлю (Israel Antiquities Authority) виявило руїни одного з найбільших центральних міст стародавнього Близького Сходу, де проживало близько 6 тис. мешканців, і ще одне більш старе поселення.

Про це повідомляє The Бабель із посиланням на Bloomberg.

 
ФОТО: Israel Antiquities Authority

"Навіть у наших найсміливіших мріях ми не вірили, що знайдемо місто тих часів", — сказала археолог Діна Шалем. Розмір поселення надає унікальну можливість для розкопок, здатних покращити наші знання про історію стародавніх народів.

Знайдені руїни належать до часів бронзової доби.

У місті, якому приблизно 5 тис. років, археологи виявили незвичайний ритуальний храм з величезним камʼяним резервуаром для рідини, який використовувався під час релігійних церемоній надворі, а також приміщення для обгорілих кісток тварин і статуетки.

"Те, що ми називаємо храмом, є унікальною будівлею, ми не бачили нічого подібного", — сказала Шалем.

Міста були виявлені в ході розкопок, розпочатих ізраїльською Національною транспортною інфраструктурною компанією, яка готувалася побудувати дорогу до ізраїльського міста Хариш, неподалік Хайфи. Зазвичай Ізраїль проводить розкопки до початку великих будівельних проєктів, щоб не знищити стародавні знахідки.

"Немає ніяких сумнівів у тому, що ці руїни кардинально змінюють те, що ми знаємо про характер і початок урбанізації в Ізраїлі", — йдеться в прес-релізі.

Тепер Ізраїль побудує нову транспортну розвʼязку високо над руїнами, щоб зберегти їх для майбутніх поколінь.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.