Спецпроект

Справа Шептицького: Ізраїль реагує на ініціативу головного рабина України. ДОКУМЕНТ

Голова правління ізраїльського Меморіального інституту Голокосту і героїзму "Яд Вашем" Авнер Шалєв відреагував на ініціативу головного рабина України Моше Реувена Азмана про присвоєння митрополиту Андрею Шептицькому звання "Праведник народів світу".

Про це пише LB.ua.

Митрополит Андрей Шептицький
Митрополит Андрей Шептицький

Відповідь Авнера Шалєва стала реакцією на лист рабина Азмана від 21 січня 2020 року – напередодні Всесвітнього Форуму пам'яті Голокосту в Єрусалимі.

Нагадаємо, що в первісному зверненні йшлося про необхідність знову розглянути кандидатуру Андрея Шептицького для присвоєння йому високого звання "Праведник народів світу" за порятунок більше ніж 150-ти євреїв в роки Голокосту на Західній Україні.

Президент Володимир Зеленський під час відвідин
Президент Володимир Зеленський під час відвідин "Яд Вашему"
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський публічно підтримав ініціативу головного рабина країни в ході спільної прес-конференції з президентом Польщі 27 січня 2020 року під час меморіальних заходів в честь Міжнародного Дня пам'яті жертв Голокосту.

У розпорядженні порталу LB.ua виявився цей лист з Єрусалиму від глави "Яд Вашему".

 

У своїй відповіді Авнер Шалєв зазначає, що "спеціальна комісія з присвоєння звання Праведників, створена в 1963 році, кілька разів розглядала кандидатуру митрополита Андрея Шептицького, і знайшла, що цей випадок є дуже складним".

Комісія Яд Вашему не сумнівається в тому, що Митрополит рятував євреїв під час Голокосту. Незважаючи на це, він не був визнаний як Праведник народів світу тому, що "він вітав німецьких окупантів у 1941 році, і заохочував українців вступати в їх війська".

Авнер Шалєв також зазначив: були реальні свідчення євреїв, що вижили в період Голокосту, про їх порятунок завдяки Шептицькому, - але також були і свідчення інших євреїв, які були впевнені в тому, що "саме його дії сприяли тому, що українці приєднувалися до лав убивць їх сімей".

Комісія присвоїла звання Праведників іншим представникам духоввенства УГКЦ – наприклад, молодшому брату митрополита – архімандриту Клементію Шептицькому. Але, як зазначає у своєму листі голова правління "Яд Вашему", Комісія розглядає кожну справу індивідуально.

Головний рабин України Моше Реувен Азман в коментарі порталу LB.ua заявив: "Авнер Шалєв в своїй відповіді не ставить крапку в питанні присвоєння звання Праведника Андрею Шептицькому, відзначаючи свою готовність до діалогу і співпраці з членами і главами єврейської громади в Україні.

Я буду продовжувати роботу з "Яд Вашемом". Тому я звертаюся до істориків та іншим вчених України з проханням: давайте зберемо всі наявні архівні матеріали, щоб розвіяти негативні стереотипи і радянські міфи про нібито колаборації Андрея Шептицького з гітлерівським режимом".

"Тільки спільними зусиллями українців і євреїв ми зможемо домогтися справедливості стосовно великого гуманіста і праведника Андрея Шептицького", - підкреслив головний рабин України Моше Реувен Азман.

Головний рабин України Моше Реувен Азман та Володимир Зеленський
Головний рабин України Моше Реувен Азман та Володимир Зеленський
Фото: Lb.ua

Ізраїльський фахівець з питань України Шимон Бріман – глава відділу Східної Європи Хайфського Університету, зазначив в коментарі порталу LB.ua: "Реакція Авнера Шалєва залишає відкритим "вікно можливостей" для нового розгляду справи Шептицького в "Яд Вашем". Найголовніше, що ізраїльський меморіальний інститут вважає давно доведеними численні факти порятунку євреїв Андреєм Шептицьким".

"Тепер слово за вченими-істориками України, які повинні зібрати всі нові архівні матеріали для того, щоб розсіяти старі уявлення Комісії "Яд Вашему" про нібито підтримку Шептицьким нацистського режиму і його військових формувань – в першу чергу дівізії СС" Галичина ". Чи зможуть сучасні вчені спростувати міфи радянської епохи – це вже питання до українських істориків", - підкреслив Шимон Бріман.

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.