"ЮКІ – історія перемог вільних українців" покажуть по телебаченні

Вперше на телебаченні 8 травня на телеканалі Еспресо відбудеться прем’єра фільму "ЮКІ – історія перемог вільних українців". Показ заплановано в рамках програми "Вечір з Миколою Княжицьким", йому передуватиме розмова з авторами фільму.

Про це повідомляє Еспресо.

 

UKE – так у Північній Америці називають вихідців з України.

Автори Володимир Мула та Микола Васильков через свій фільм розкривають світу історії видатних зірок українського походження, які формували найвідомішу хокейну лігу світу – NHL.

На кільцях Кубка Стенлі – головного трофея ліги світу NHL, долучено 56 гравців з українським корінням і переважно українськими прізвищами: Нестеренко, Босий, Грецкі, Буцик, Шах, Кіндрачук, Данейко, Чикрун, Федотенко, Савчук та ін.

Пророблена авторами фільму робота вражає – задля зустрічі з деякими українцями, пращури яких колись емігрували в Канаду і США, знімальна група фільму подолала тисячі кілометрів.

Так, щоб отримати інтерв'ю володаря Кубку Стенлі у складі Чикаго Блекгокс Еріка Нестеренка, автори фільму проїхали автівкою 6074 км у рамках маршруту Нью-Йорк — Філадельфія — Гаррісбург (Пенсильванія) — Колумбус (Огайо) — Індіанаполіс — Сент-Луїс — Канзас-Сіті (Канзас) — Денвер — Вейл (Колорадо) — Денвер — Канзас-Сіті (Канзас) — Сент-Луїс — Індіанаполіс — Колумбус (Огайо) — Гаррісбург (Пенсильванія) — Аллентаун (Пенсильванія) — Нью-Йорк.

Кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський зазначає, що фільм є "потрібним і мотивуючим, а найголовніше в ньому — це історії, промовлені в кадрі самими українцями або їхніми родичами".

"Саме наші співвітчизники стояли біля витоків зародження хокейного турніру ще на початку його становлення та розвитку за океаном. Їхній внесок в історію хокейних клубів, честь яких вони захищали, надихнув на подальші звершення мільйони людей у Канаді та США. І кожному з них вдалося зберегти у душі шматочок далекої, але рідної серцю України", - розповів Укрінформу режисер та продюсер фільму Володимир Мула.

Телепрем'єру фільму "Юкі – історія перемог вільних українців" а також розмову з режисером та продюсером Володимиром Мулою і з сценаристом Миколою Васильковим дивіться на Еспресо 8.05 о 20:00 у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким". Повтор в неділю о 22:00.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.