Спецпроект

2001-2011: Любомир Гузар - кардинал греко-католиків

Під час цьогорічної Різдвяної просфори Глави УГКЦ на екрані демонстрували фільм у фотографіях про Блаженнішого Любомира. Ми пропонуємо вам переглянути цей фотофільм, який підготував Сергій Проскурня.

Любомир Гузар був кардиналом Української греко-католицької церкви 10 років - з 2001 до 2011. Сьогодні Папа Римський Венедикт XVI прийняв зречення патріарха Любомира з посади глави УГКЦ.

Гузар став першим предстоятелем греко-католиків, обраним спеціальним синодом єпископів після виходу церкви з підпілля та здобуття Україною незалежності.

За його предстоятельства церква перестала бути винятково галицькою, зробивши крок на Лівобережжя - хоча б у вигляді нового кафедрального храму неподалік столичної Русанівки.

Про сучасну історію УГКЦ читайте в розділі "Тексти"

Уривок із книжки "Таборові діти" Любов Загоровської

У книзі "Таборові діти" зібрано свідчення людей, які в дитячому віці зазнали репресій радянської каральної системи. Це розповіді тодішніх дітей про те, як їх під дулами автоматів забирали з дому, про досвід перебування в тюрмах, про важку дорогу на сибірські морози в товарних вагонах, про життя в бараках чи спецінтернатах, про виживання в нелюдських умовах заслання. Ці свідчення варто прочитати, щоб знати, як ставилася радянська влада до дітей, яких оголосила "ворогами народу".

Історик, сержант ЗСУ Володимир Бірчак "Клап": Усі мої предки були борцями визвольних змагань. Тепер вони стоять за спиною свого найменшого бійця

Володимир Бірчак – відомий історик, журналіст, сценарист, заступник редактора видання "Історична правда", керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху. Працював заступником директора Галузевого державного архіву СБУ, доклав чимало зусиль для декомунізації в Україні, особисто брав участь у розробці змін до законодавства, яке тепер гарантує доступ до архівів КДБ. А з перших днів повномасштабного вторгнення Росії у 2022-му мобілізувався до лав ЗСУ та став кулеметником на позивний "Клап".

Чернівці-1989. За лаштунками першої "Червоної Рути"

35 років тому у Чернівцях відбулася подія, що змінила культурний ландшафт нашої країни. Незалежність України почалася із співочої революції на стадіоні "Буковина" та виверження нової непідцензурної музики – музики протесту.

Омофор єднання. Чому порятунок Царгорода від русів став святом для киян і українців загалом

Як виникло церковне Свято Покрови й чому воно стало святом військових.