Спецпроект

2011: Доній у ролі Петлюри

Трейлер до фільму "Українська революція". В образі Симона Петлюри, який у Києві 1917-18 рр. командує загоном донбаських гайдамаків, знявся нардеп Олесь Доній - сам колишній революціонер. Історична реконструкція - коні, зброя, піротехніка та інші видовищні красоти.

Власне, це маленьке відео - не фільм, а трейлер. Трейлер до історичного документального фільму "Українська революція", знятого за спогадами Всеволода Петріва - генерал-хорунжого Армії УНР, який так невдало захищав Київ від більшовицьких військ на чолі з Муравйовим.

Як прийнято у сучасних документалках, широко використовуються постановочні кадри з історичною реконструкцією. В них в образі Симона Петлюри зразка 1917-18 рр. і з'являється народний депутат Олесь Доній - сам колишній революціонер, один із активістів студентського голодування осені 1990 року.

Студентська революція на граніті (ФОТО)

У трейлері Доній-Петлюра з'являється двічі. Один раз посилає своїх гайдамаків (очевидно, йдеться про Слобідський кіш, який штурмував повсталий "Арсенал" і боронив Маріїнський парк від більшовицьких військ) з криком "На штурм!" у атаку - тільки чомусь без багнетів. Потім тисне руку якомусь командиру в папасі (чи не отаману Волоху?).

Донієвий голос можна впізнати і в епізоді з "На прапор почет - дай!". Детальніше дізнаємося з прем'єри, яка призначена на серпень цього року (очевидно, до 20-річчя Незалежності).

Кінохроніка зі справжнім Петлюрою (1919 рік)

Режисер "Української революції" Іван Канівець не має державного замовлення на фільм про українську історію, тому знімає його за власний кошт. Йому допомагають друзі, приятелі та однодумці.

"За часів, коли я вчився на історичному факультеті, то у нас ще були заборонені для вивчення українські історики Грушевський, Винниченко, Аркас, Доценко, - коментує Доній свою появу у фільмі. - Тепер книжки і фільми на історичну тематику робляться не на держзамовлення, а ідеалістами-романтиками".

Іван Канівець відомий серед шанувальників документального історичного кіно своїм попереднім проектом - "Тризуб Нептуна", який розповідає про військово-морський флот УНР.

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.