Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

 
Олександр Овечкін і Вейн Ґрецкі 

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ.

Аналогія зрозуміла. 23 березня 1994 року одразу ж, як Вейн обійшов свого кумира Горді Гова за кількістю забитих шайб і забив у ворота Ванкувера 802 гол у кар'єрі, тодішній власник Лос-Анджелес КінҐз Брюс Макнел подарував Ґрецкому унікальний Rolls-Royce Corniche IV.

Проте для нас усіх, українців, які щодня втрачають найкращих, віддають останнє за можливість продовжувати боротьбу за своє фундаментальне існування, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти та пропонує у перші дні повномасштабної війни допомогу, а після розмови виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

На жаль, любов до гокею перемогла любов до України. Я довго думав, як так трапилось. Справа в тому, що у повсякденному житті Вейна оточували надзвичайно цікаві та приємні люди. Вони формували його як особистість, допомагали кар'єрно зростати та дарували спогади на все життя.

І як відповідальна людина із "Вищої ліги" Вейн намагається віддати московиту крихту традицій поведінки із його ери. Звідси і подарунок від Джанет дружині московита, і заява щодо купівлі авто. Але чи оцінить він це? І чи взагалі доречні такі жести у ситуації, коли на календарі четвертий рік повномасштабної війни, Україна волає про допомогу та стікає кров'ю, а Ліга робить усе, аби не відсторонити рашистів від змагань, а навпаки - вивести на орбіту слави.

Звичайно, що ні. Чи думає про це Вейн - наврядчи. Через це й відбуваються тікі речі. Мушу визнати, у даний час Ґрецкі глибоко не замислюється над своєю спадщиною. Все-таки, народжений за межами України, в Канаді, він ніколи не бував на Батьківщині своїх бабусі та дідуся. Ймовірно, українство, що плекалося у сім'ї його предків, не до кінця було прищеплено йому у дитинстві та не залишило повноцінний вислід у душі та серці.

Як людина, яка безпосередньо спілкувалася із Вейном, проводила чимало часу із батьком – Волтером - я хотів би сказати наступне. Важливість фільму UKE - The Untold Story of Hockey Legends була у тому, аби зафіксувати в історії етнічне походження чималої кількості людей, що підіймали над головою Кубок імені Лорда Стенлі, предки котрих були українцями. Нестеренко, Савчук, Кіндрачук, Буцик, Босі. Серед цієї когорти леҐендарних імен була і родина Ґрецких. І на моє глибоке переконання - це вдалося. Віднайти документи, підсилити їх свідченнями та зробити з цього фундаментальну історію. 

 
Вейн Ґрецкі тримає Кубок Стенлі

Але! Україна недопрацювала у цьому питанні. Після виходу фільму у прокат не було зроблено нічого, аби українство всередині Вейна відгукнулося новими барвами. Так, я спілкувався, пояснював, надсилав світлини і відео. Проте цього було недостатньо. Як гадаєте, скільки людей у колі його спілкування з України, а скільки з московії? Гадаю, відповідь очевидна.

Нам здається, що питання ідентичності – фундаментальне. Не можна сидіти на двох стільцях із різними маркуваннями. Але для них – українців за національністю народжених не в Україні – це зовсім не так. Майк Босі (Михайло Босий) свого часу цурався свого українства через те, що однолітки – українці – гнобили його за тягу до гокею. А старші не бачили його видатне майбутнє із ключкою у руках, окрім як бути фермером. Я буквально на пальцях у січні 2020 року розповів Вейну складну історію походження його сім'ї. Це було доволі непросто зробити, адже московія зробила усе, аби у документах його діда – Терентія Ґрецкого – повсюду було вказано russia. Що іще раз доводить – українська мова і є тим безцінним інструментом, тим фундаментом до самоідентифікації та національної ідентичності українців по усьому світу.

Тому так: нам усім іще потрібно багато зробити, аби такі речі більше не повторювалися. Поки ми говоримо і думаємо українською, самі пишемо нашу історію – не можна опускати руки. Потрібно пояснювати і доносити правду.

Адже ніхто, окрім нас, цього не зробить...

Юрій Юзич: "Треба за зброю братись". Ідентифіковано учасника бою під Крутами Михайла Баталина

Ідентифіковано ще одного учасника бою під Крутами. Добровольця студентського куреня Січових Стрільців Михайла Баталина. У січні 1918 року – учня 8-го класу 2-ї української гімназії в Києві. Досі з документів гімназії було відомо, що такий учень був. Лише прізвище та ім'я. Та припущення, що він був під Крутами разом із своїми однокласниками. А виявилось, що він ще залишив дуже докладні спогади, авторство яких не було належно ідентифікованим.

Сергій Дібров: Чому Василь Кук?

Триває громадське обговорення ініціативи про присвоєння 21 окремій механізованій бригаді почесного найменування на честь генерал-хорунжого УПА Василя Кука.

Роберт Чижевський: Друге життя одного прапора

Під час свого прощального візиту до Києва Президент Анджей Дуда подарував Президентові України Володимиру Зеленському копію одного історичного прапора. Під ним билися повстанці 1863 року – повстанці з відділу Едмунда Ружицького.

Михайло Косів: Мова, релігія, прапор і герб. Як приймали Конституцію України

Якщо Конституція США складається з 18-ти статей, то в нашій Конституції є 161 стаття основного змісту: ми розписали всі сфери суспільного, економічного, політичного, оборонного, культурного, релігійного життя дуже чітко. Я був тоді членом Президії Верховної Ради, головою Комісії з питань культури і духовності. Отож всі гуманітарні норми, закладені в Конституції, проходили через наш Комітет і через мене особисто. Пам'ятаю, скільки було суперечок навколо десятої статті про мову.