"Свідомо залишився, щоб боротися й загинути"

Ім’я генерала УПА тепер носитиме 31 окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Леоніда Ступницького. Генерала Ступницького, який боровся із московськими окупантами в Армії УНР і з весни 1943 знову на Волині, який загинув у лавах УПА. Який попри те, що більше двох десятиліть прожив під польською владою — не прийняв чужого громадянства. Мав можливість виїхати за кордон, але свідомо залишився в УПА, щоб боротись і — якщо потрібно — загинути.

 
Леонід Ступницький

Ім'я генерала УПА тепер носитиме 31 окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Леоніда Ступницького, згідно з Указом Президента. Генерала Ступницького, який боровся із московськими окупантами в Армії УНР і з весни 1943 знову на Волині, який загинув у лавах УПА. Який попри те, що більше двох десятиліть прожив під польською владою — не прийняв чужого громадянства. Хоч тісно співпрацював із військом польським, зокрема коли став учасником Другого зимового походу в якості командуючого ІІ-ї групи повстанських військ. Мав можливість виїхати за кордон, але свідомо залишився в УПА, щоб боротись і — якщо потрібно — загинути.

Леонід Ступницький народився 10 червня 1891 року, в селі Романівці на Київщині, тепер — Житомирської області. Пройшов строкову службу в уланському полку, який базував у Білій церкві. З цією частиною в якості унтер-офіцера (сержанта) пішов на фронт Першої світової війни. "За переправу через Дністер був іменований в корнети" — стверджував опісля один із побратимів. Георгіївський кавалер.

Учасник руху з українізації військових підрозділів імператорської армії. В грудні 1917 року вступив до Гайдамацького куреня. В боях з червоними під Костянтиноградом та Лозовою отримав поранення. У кінці 1918 року вступив до Київського запасного кінно-пішого полку Армії УНР. Після боїв в січні 1919 року під Козельцем залишив службу за станом здоров'я (відкрилася рана).

"У травні-червні 1919 року він під псевдонімом "Чайка" брав участь у повстаннях у Сквирському повіті Київської губернії, пізніше очолював там партизанський загін, який у липні 1919 року влився до складу партизанського об'єднання Юрка Тютюнника. Після приєднання до Дієвої армії УНР Чайка — Ступницький очолив 2-ий піший полк 5-ої Селянської дивізії" — так подає у своїй довідці історик Ярослав Тинченко.

У подальшому воював у складі 4-ї Київської дивізії Армії УНР, якою командував Юрій Тютюнник (Селянська дивізія після реорганізації армії увійшла саме в цей підрозділ). Воював помічником командира 4 кінного полку. З цим полком листопаді 1920 року, відійшов за Збруч і опинився в польських таборах для інтернованих вояків Армії УНР. Спочатку в Вадовицях, що біля Кракова, пізніше в Александрові Куявському.

Відряджений до Повстансько-партизанського штабу УНР на чолі із Юрієм Тютюнником. Працював начльником організаційного відділу над розгортанням руху опору в окупованих московитами українських землях. У листопаді призначений командиром ІІ-ї повстанської групи, куди входили повстанські райони сучасних Житомирської, Київської, Хмельницької, Вінницької і Черкаської областей. Тобто був командиром в тому числі для 8-го повстанського району, до якого входив Холодний Яр.

Командир кінного підрозділу Другого зимового походу. У жахливому бою під Малими Миньками зміг вирватись із оточення і привести через кордон близько 100 українських воїнів. Полонених в тому бою 359 воїнів чекісти розстріляти у містечку Базар.

Підполковник Армії УНР (наказом ч. 3 від 26 січня 1922 р.). Після визвольної війни мешкав на Волині. "Приїхав з табору інтернованих на запрошення директора Бабаниської цукроварні коло Рівного пана Заградника (чеха), якому в свій час в Україні врятував життя… Польського громадянства не мав не тільки в 1921 р., не мав його і в 1939 р. Мав "довуд для інуземцуф"" —згадував один із побратимів. На Волинь, до Бабинської цукроварні, "Ступницький прибув не сам, а привіз з собою коло 50 осіб — старшин і козаків — та улаштував їх на цукроварні". Дбав про своїх побратимів-ветеранів.

За розповідями Костя Смовського Ступницький працював у розвідці "13-ої польської дивізії і цю працю виконував аж до 1939 р.". Насправді — для розвідки українського уряду у екзилі (вигнанні). "Відправляв агентів-розвідників на радянську територію" — як подає історик Ярослав Тинченко. Одружився, виховував двох синів — старшого Юрка (воюватиме в УПА) та молодшого Сергія (чекісти відправлять в Казахстан з мамою). Ростив своїх синів козаками і дбав, про виховання інших — став членом українського військово-історичного товариства у Варшаві.

Оскільки Ступницький мав вищу аграрну освіту, то паралельно із негласною службою Україні, зайнявся розвитком плантацій буряка. Власним коштом.

"Брав аванси в цукроварні, видержавлював землю, садив буряки і здавав до цукрвоарні". Після того, як чех Заграднік залишив посаду — став інспектором плантацій. Коли у 1935-1936 роках заборонили садити буряк продовжував його вирощувати "на власне ризико і рахунок", тобто за власні кошти. Станом на 1939 рік майже всі "бюрові" (офісні) посади в цукроварні "були обсаджені був. старшинами УНР, чого не було на інших цукроварнях".

У вересні 1938 році, з приходом на Волинь московитів, не втік на захід, "бо дружина була хвора і не хотів він залишити хвору з малими дітьми, а з нею також не міг в зимі тікати". На початку січня 1940 року лише коли "енкаведисти були вже в його дворі, [то] втік через вікно і з старшим сином Юрком". При переході ріки Буг отримав поранення і "лежав в крові". Син довший час думав, що батько загинув. "Сидів у в'язниці в Білостоці, пізніше в Бересті, де був засуджений на 8 років примусових робіт і за цілий час не був розконспірований, що він старшина УНР, герой Базару, ба, навіть, що він українець".

У червні 1941-го звільнився із московської в'язниці у Бресті. Організував українську міліцію, відтак у липні-серпні очолював підстаршинський вишкіл "Холодний Яр" у Рівному (створювались ОУН для відновлення української державності). Комендант поліційної школи, яку розгорнув у батальйон чисельністю в понад 1000 осіб. "В січні–лютому 1942-го, аби не давати хлопцям військового вишколу, німецька цивільна влада переформувала цей батальйон у пожежну поліцію". Перейшов працювати керівником допомогового комітету Червоного Хреста.

"До лісу (в підпілля. — Ю.Ю.) пішов не після арештів українців (14.7.1943 — Ю.Ю.), а перед тим — в червні 1943". В УПА на Волині працював під псевдонімом "Гончаренко". Очолював військовий штаб Головної команди УПА. Армії, яка створювалась і розгорталась. Організатор української самооборони на Волині і Поліссі. Викладав тактику у старшинській школі "Дружинники". З травня 1944 року — оперативний старшина - начальник штабу УПА-Південь.

Побратим згадував: "Маючи змогу в 43–44 р. втікати на захід, він свідомо залишився, щоб боротися й загинути. Такий кінець добре усвідомлював собі і сказав це при прощанню людям, які намовляли його виїхати". Загинув 30 липня 1944 у криївці поблизу села Дермань на Волині, оточений чекістами. Похоронений у Дермані, могила збережане. Генерал-хорунжий УПА (посмертно).

Теми

Юрій Юзич: "Свідомо залишився, щоб боротися й загинути"

Ім’я генерала УПА тепер носитиме 31 окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Леоніда Ступницького. Генерала Ступницького, який боровся із московськими окупантами в Армії УНР і з весни 1943 знову на Волині, який загинув у лавах УПА. Який попри те, що більше двох десятиліть прожив під польською владою — не прийняв чужого громадянства. Мав можливість виїхати за кордон, але свідомо залишився в УПА, щоб боротись і — якщо потрібно — загинути.

Микола Тимошик: 100 літ колишній каторжанці ГУЛАГу лондонці Іванці Мащак

Сто літ тому 11 липня 1925 року в родині греко-католицького священника на Сокальщині народилася Іванка Мащак (Пшепюрська). Колишня зв'язкова ОУН-УПА, багатолітня каторжанка сталінських таборів ГУЛАУ на Колимі.

Соломія Бобровська : Історію не можна переписати, її необхідно чесно осмислювати

Сьогодні поляки на національному рівні вшановують жертв Волинської трагедії - складної сторінки нашої спільної історії, яка продовжує розділяти Київ та Варшаву.

: Заява МЗС України щодо трагічних сторінок в історії українсько-польських відносин

Напередодні дня, коли Республіка Польща вшановує пам'ять жертв Волинської трагедії, Україна розділяє біль і скорботу польського народу. Водночас ми не забуваємо про численних українців, які стали невинними жертвами міжетнічного насильства, політичних репресій та депортацій на території Польщі. Україна вшановує пам'ять усіх загиблих незалежно від їхньої національності, релігії чи місця поховання.