Янкі гартували сталь. Радянську індустріалізацію здійснили капіталісти

У 1929 році, в розпал Великої депресії, компанія Кана несподівано отримала замовлення на проектування Сталінградського тракторного заводу. Завод було вчасно спроектовано і побудовано під Чикаго, після чого його розібрали, перевезли в СРСР і змонтували на тому місці, де він стоїть зараз...

"Святий" і "благовірний" цар Іван Васильович Грозний

У кафедральному соборі, покинутому єпископом Анадирським і Чукотським після позбавлення його сану, поруч з образами Христа і Богородиці висіла ікона "благовірного царя Івана Грозного". Прихильників його культу об'єднує не православна, а цілком західна, протестантська ідея, що монарх, а не патріарх є главою Церкви (рос.).

Футурист, шестидесятник і бітник. Соратник Семенка не "розкаявся" після ГУЛАГу

Андрій Чужий - поет, який не зрадив своїх. Ми так звикли до колаборації та капітуляції в українській радянській поезії, що його випадок не може не зацікавити. Він виявився чи не єдиним поетом, у якого лінія авангарду не перервалась у 1930-тих.

Формула успішного телебачення від Геббельса: 75% - розважайлівка, 25% - пропаганда

"Мій фюрере! Керівництво Імперського мовлення повідомляє Вам, що зі станції Берлін-Вітцлебен розпочато перше в світі регулярне телевізійне мовлення. Настав час, коли ми готові передати завдяки націонал-соціалістичному телебаченню Ваш образ, мій фюрер, всім німецьким серцям..." (рос.).

Донецький Пеле, якого всі ніжно називали "Бабуся"

Свого легендарного "забивалу" Віталія Старухіна керівники "Шахтаря" викрали посеред ночі у Полтаві. Перед тим переконали дружину - мовляв, "Донбас - це надійно". Незабаром він стане їхнім найкращим бомбардиром, а в 1979-му - футболістом №1 Радянського Союзу (рос.).

Анафема Мазепі: чи існують для неї канонічні підстави?

Так, цей 70-річний стрець порушив присягу. Але давайте не будемо перебільшувати важкість його гріха. Ніхто не знає, що шепотів він, помираючи, своєму священнику. І якби ми розглядали питання не з політичної точки зору, а з церковно-пастирської, то, можливо, градус дискусії не був би таким високим. (рос.)

Автор спільного підручника Алєксандр Чубар'ян: "Україна в СРСР - це не тільки репресії"

"Всі спроби інших країн зі створення підручника, де б викладалася якась усереднена компромісна історія, з тріском провалилися. Німці з поляками 15 років намагалися створити такий підручник і нічого у них не вийшло" (рос.)

Селяни проти замків. Будівництво під скельною фортецею "Тустань"

Забудовник днями змінив русло потічка, щоб отримати 25 метрів між ділянкою та річкою. Це прямо на галявині, де щороку проводиться фестиваль середньовічної культури "Ту Стань".

Кохання під час Першої світової війни. Три родинні історії

Скільки б не переписували історію, приватне життя не можна сфальсифікувати. ...Шабля, з якої зробили косу, одна золота сережка і руки закоханого, прикипілі до одвірка – це теж історичні факти, хіба ні?

Спільний російсько-український підручник означає: Україна - це Росія

Росія не визнає нічого в українській історії, що руйнує міф про тисячолітні "братні відносини" двох народів. Як у мазохістський спосіб інтерпретував Солдатенко: "Героєм України не може бути людина, яка воювала проти Росії і Радянського Союзу".

Несподіваний фільм про велику війну. Нова битва за Брестську фортецю

Обіцянку самовпевненого Нікіти Міхалкова «наздогнати й перегнати» Спілберга виконали продюсер драми «Брестська фортеця» Ігор Угольников та режисер Олександр Котт. На екрани вийшла кіносага про патріотизм без зайвого агітпропівського рафінаду - просто війна й людська доля.

У Франції видали комікси про Голодомор та інші історії з життя УРСР

"Спершу ми хотіли робити проект про будинок Чехова в Ялті. Але в Україні я відчув справжній шок від того, що побачив та почув. Зі мною вперше таке сталося. І я тоді подзвонив своєму видавцеві і сказав, що хочу робити іншу книгу..."