Примирення по-іспанськи. Компроміс після громадянської війни

Ті, хто ніколи не був у Долині Загиблих, розповідали мені, що Франко примирив "дві Іспанії" - республіканську і фалангістську. Але я відчув у цій Долині щось зовсім інше. Відчув абсолютно тоталітарну стилістику. Її потугу і розмах.

Історія "понятій". Як Донбас став "індустріальним середньовіччям"

Цей досвід нелегальниx копанок був унікальний. На пострадянському пустирі зароджувалася нова держава, яка розвивалася паралельно з чинною. "Нова Америка", таке собі донецьке Гуляй-Поле, вільна шахтарська республіка...

Голоси, яким 100 років. Знайдено аудіоархів на воскових циліндрах. АУДІО, ФОТО

Працівники Музею Лондона відреставрували унікальну колекцію воскових циліндрів з записами різдвяних посиденьок родини Воллів - типових представників середнього класу з передмість британської столиці.

200 років тому вийшли друком "Казки" братів Ґрімм. Як це було

Жодну з опублікованих німецькою мовою книг не перекладали так часто іншими мовами світу (загалом 160 мов!). Коли в Німеччину приїхала перша торгівельна делегація з Японії, японські дипломати й банкіри зажадали включити у програму візиту зустріч із братами.

Закарпатець Іван Фірцак - він же "Іван Сила", найсильніший у світі

У 1928 році Івана Фірцака визнали найсильнішою людиною планети. Він виступав на Заході і перед королевою Британії, але в радянській Україні перебував в опалі - за сина, якого посадили за приналежність до ОУН. Тепер про "Івана Силу" зняли дитячий фільм.

Кирило Галушко: "Колиска трьох народів здревнює історію Росії за наш рахунок"

"Київська Русь" - це утворення XIX сторіччя. А історично "Руська земля" завжди була тут - у Києві. Коли Хмельницький писав "Я самодержець руський", він же не мав на увазі Росію, правда? Тим більше що вона тоді ще так не називалася".

Убиті в урочищі Сандармох. Підмогильний - попередник Камю і Сартра

"Он понимал, что перед ним сидит завтрашний труп, а чего скрывать? И он сказал следующее: "Ну, вообще-то, если откровенно, то надо было бы всю Украину уничтожить. Но поскольку это невозможно, то вас, украинских интеллигентов, мы точно уничтожим".

Старі пісні без головного. Як в Росії розповідають правду про ОУН

Прагнення показати українських націоналістів як підручних нацистів у 1941-1945 рр. і змішати в єдине ціле поліцаїв та ОУН проглядає в оформленні опублікованих документів. А основна політична мета ОУН поміщена в лапки й замість "самостоятельной" названа "самостийной Украиной".

31 серпня 1919 року. Як галичани з денікінцями Київ звільняли

Повчальна історія про те, як галичани визволили Київ, а потім через геройську витівку "чорних запорожців" утратили місто. Полковник, побачивши на міській думі поруч з жовто-синім стягом російський триколор, вигукнув "Перед московським прапором не будемо парадувати!"

Скандал із Пінзелем. Люди не дають вивезти скульптури у Лувр

Тернопільські прихожани не дозволяють чиновникам вивезти на виставку в Лувр скульптури Пінзеля. Бояться, що влада потім їх не поверне. Скандал не вигідний нікому - ані церковній громаді, яка виглядає мракобісами, ані владі, яка виглядає злодіями.

Сталінська міфологія і стереотипи сучасної журналістики

Вже й нова генерація журналістів підросла, а зловмисний Черчилль укотре "розпочинає холодну війну", й "десятки німецьких танкових дивізій" знову кушпелять битими шляхами 1941 року... Радянського Союзу вже давно немає, а його пропаганда - живе.

Як боролися з українською мовою. Хроніка заборон за 400 років

Українську мову обмежували, забороняли і відміняли протягом останніх чотирьох сторіч. Офіційно - циркулярами, указами, законами, анафемами тощо. За цей час українська загартувалася так, що навряд чи зверне увагу на якихось там депутатів.