In Memoriam. Зірка тбіліського "Динамо" Рамаз Шенгелія

Дев'ять днів тому пішов із життя легендарний футболіст зоряного складу тбіліського "Динамо", з яким вигравав Кубок кубків, та збірної СРСР. Його любили не тільки в Грузії - за непересічний талант і відмінні людські якості.

Йосип Каракіс - буржуазний націоналіст, який збудував Київ

Він проектував Національний історичний музей, перші хмарочоси біля "Арсенальної", будинки на Липках з нині найдорожчими квартирами, Дім офіцерів і ресторан "Динамо", десятки шкіл і багатоповерхівок. Сьогодні - 110 років з дня народження архітектора.

Як Ленін і Гітлер друкували "Правду", а Зюганов - продовжує це діло

5 травня виповнилося сто років із виходу першого числа більшовицької газети, що згодом, вже в часи Союзу, стала головним джерелом новин і думок для мільйонів людей в усьому світі. Але виявляється, що в нацистів теж була своя "Правда"...

"Остаточне вирішення української проблеми в Польщі"

Операція "Вісла" стала реалізацією бажань як польських комуністів, так і радянської влади. Виселяючи 150 тисяч українців, комуністи хотіли збутися іміджу "ставлеників Москви". Москва ж таким чином позбавлялася бази УПА.

"Бритоголовий народ". Козаки в турецьких літописах

Досі неперекладені османські літописи - величезна сторінка історії України. І таємна, бо більшість українських істориків послуговується турецькими хроніками через треті руки.

Музей шістдесятництва: головні фонди - по квартирах і спогадах

Обіцяний днями Поповим музей шістдесятництва - це убите приміщення без опалення, освітлення і всього іншого. "Вперше пообіцяв відкриття музею ще Ющенко. Однак далі паперу з управління культури справа не рушилася".

Чи існував український національно-визвольний фашизм?

Недавній гучний скандал висвітлив справді важливу проблему. На неї слушно вказав історик Тарас Курило: справа не в сумнівній репутації дослідника, а у відсутності критично-фахового обговорення історії ОУН в Україні.

"Поручик Голицын". Бандерівсько-білогвардійський хіт

У пісні "Поручик Голицын" є український аналог, відомий іще з кінця 1940-х років. Найцікавіше те, що прототипом відомого російського романсу стала пісня, написана вояком Української Повстанської Армії.

Українські витоки авангарду Казимира Малевича

134 роки в Києві народився автор легендарного "Чорного квадрату". Мало хто знає, що в основу його авангардного живопису лягли орнаменталізм і життєрадісність традиційної української культури.

"Мій батько врятував від голоду 38 дітей...". Голодомор на Кубані

"У нас тут вся дорога була засіяна мертвими людьми, кожен день їздила підвода, збирала трупи", - розповідає одна з найстарших мешканок станиці Медведовської Марія Іванівна Шульга (в дівоцтві - Коновалова) (рос.).

Як історична наука виграє від інтернету. Досвід Заходу

Спочатку історики сумнівалися щодо співпраці з аматорами. Але сьогодні проект триває вже у п'яти країнах Європи. І кожен, хто має інтерес, може до 2014 року оцифрувати матеріал, що досі зберігається у скринях та шухлядах, та завантажити його на загальний інтернет-портал.

Пірати Карибського моря - перші демократи Заходу

"Пірат" сьогодні звучить як звинувачення, але колись морські розбійники доклалися до реформування західного суспільства. Расова терпимість, права людини, демократичні вибори, чесний розподіл ресурсу - те ж саме, що на Запорозькій Січі.