Спецпроект

У Дніпропетровську показують старовинні хрести

У Дніпропетровську відкрили виставку старовинних хрестів "Образ Хреста". Її представив Дніпропетровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького.

В експозиції представлені роботи давніх майстрів з фондів історичного музею та приватних колекцій, повідомляє радіо "Свобода".

"У гостей виставки з'явиться можливість побачити на власні очі, як змінювався зі століттями головний символ християнства", - кажуть працівники музею.

На виставці також представлена частина колекції натільних хрестів і малої пластики VI - XX століть (близько 100 одиниць) колекціонера і археолога Віктора Векленка.

Доповнюють експозицію роботи сучасного майстра іконної пластики, члена Національної спілки художників України Юрія Федорова.

Основним завданням виставки є об'єднання двох епох: давнини та сучасності.

Дніпропетровська музейна колекція культових речей - одна з найбільших в Україні. Вона бере свій початок 1905 року. Саме тоді, отримавши від Синоду дозвіл на обстеження церков Катеринославської єпархії, академік Дмитро Яворницький виявив і врятував кілька сотень старовинних церковних книг, ікон, літургійного одягу та іншого церковного начиння.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.