Спецпроект

Післязавтра суд має визнати, чи є Шухевич героєм

Вищий адмінсуд 12 січня розгляне позов до Президента про визнання незаконним і скасування Указу про присвоєння головнокомандуючому УПА Роману Шухевичу звання "Герой України".

Про це з посиланням на "Острів" повідомляють "Українські Новини".

Позивач у цій справі - адвокат Володимир Оленцевич - нагадав, що подав свій позов у Донецький окружний адміністративний суд понад два роки тому - у вересні 2008 року. 11 лютого 2009 року позов був відхилений, на що Оленцевич подав скаргу в Донецький апеляційний адміністративний суд. Однак і цей суд рішенням від 12 травня 2009 року залишив чинною постанову суду першої інстанції.

"Тоді я подав касаційну скаргу у Вищий адміністративний суд України, який у вересні 2009 року відкрив провадження за моїм позовом", - сказав Оленцевич.

З його слів, тільки через рік, 3 листопада 2010 року, Вищий адмінсуд прийняв рішення скасувати постанову Донецького окружного адмінсуду від 11 лютого 2009 року й рішення Донецького апеляційного адмінсуду від 12 травня 2009 року й направив справу в суд першої інстанції на новий розгляд.

При цьому Оленцевич звернув увагу, що тепер судом першої інстанції в його справі виступає не Донецький окружний адміністративний суд, а Вищий адміністративний суд, оскільки, відповідно до нового законодавства, з 13 травня 2010 року всі позови щодо указів Президента розглядає тільки Вищий адмінсуд.

Інтерв'ю з адвокатом Бандери - російським юристом Романом Орєховим - читайте тут 

"Тепер рішення Вищого адмінсуду є "остаточними і беззастережними", тобто не можуть бути оскарженими", - сказав Оленцевич.

Він додав, що за його позовом 7 грудня 2010 року Вищий адмінсуд України відкрив провадження вже як суд першої інстанції, а 20 грудня призначив дату судового засідання - 10 година 12 січня 2011 року.

Зі слів Оленцевича, суд також залучив до розгляду позову як третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, сина Романа Шухевича - Юрія-Богдана Шухевича.

Нагадаємо, Донецький окружний апеляційний адмінсуд 21 квітня визнав незаконним і ухвалив скасувати указ Віктора Ющенко в 2007 році про присвоєння Шухевичу звання Героя України.

Крім того, 23 червня Донецький окружний апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня про визнання незаконним указу про присвоєння лідерові ОУН Степану Бандері звання Героя України.

Уривок із книжки "Таборові діти" Любов Загоровської

У книзі "Таборові діти" зібрано свідчення людей, які в дитячому віці зазнали репресій радянської каральної системи. Це розповіді тодішніх дітей про те, як їх під дулами автоматів забирали з дому, про досвід перебування в тюрмах, про важку дорогу на сибірські морози в товарних вагонах, про життя в бараках чи спецінтернатах, про виживання в нелюдських умовах заслання. Ці свідчення варто прочитати, щоб знати, як ставилася радянська влада до дітей, яких оголосила "ворогами народу".

Історик, сержант ЗСУ Володимир Бірчак "Клап": Усі мої предки були борцями визвольних змагань. Тепер вони стоять за спиною свого найменшого бійця

Володимир Бірчак – відомий історик, журналіст, сценарист, заступник редактора видання "Історична правда", керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху. Працював заступником директора Галузевого державного архіву СБУ, доклав чимало зусиль для декомунізації в Україні, особисто брав участь у розробці змін до законодавства, яке тепер гарантує доступ до архівів КДБ. А з перших днів повномасштабного вторгнення Росії у 2022-му мобілізувався до лав ЗСУ та став кулеметником на позивний "Клап".

Чернівці-1989. За лаштунками першої "Червоної Рути"

35 років тому у Чернівцях відбулася подія, що змінила культурний ландшафт нашої країни. Незалежність України почалася із співочої революції на стадіоні "Буковина" та виверження нової непідцензурної музики – музики протесту.

Омофор єднання. Чому порятунок Царгорода від русів став святом для киян і українців загалом

Як виникло церковне Свято Покрови й чому воно стало святом військових.