Спецпроект

Анонс: як відзначатимуть 70-річчя Івана Миколайчука

1 червня, у середу, о 10:30 в інформагенції УНІАН відбудеться прес-конференція за участю організаторів програми вшанування пам'яті кінорежисера, актора і сценариста Івана Миколайчука, якому 15 червня цього року виповнилося б 70 років.

У програму, присвячену святкуванню 70-літнього ювілею Івана Миколайчука, увійдуть наступні заходи:

2 червня, 10:30 - Галерея мистецтв НаУКМА, вул. Іллінська, 9 - презентація книги Йоанни Левицької „Повернення до коріння. Українське поетичне кіно" (видавництво „Редакція журналу „Кіно-Театр", видавництво „Задруга", 2011) та наукова конференція „Авторський кінематограф Івана Миколайчука".

Упродовж червня - ретроспективи фільмів Івана Миколайчука в кінотеатрах Києва, Чернівців, Львова, на телебаченні.

14-15 червня - Чернівці. Молодіжний кінофестиваль документального кіно, вистава „Небилиці про Івана..." (за однойменним сценарієм Івана Миколайчука, Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької, режисер-постановник Вадим Сікорський), вечір в Чернівецькому музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської.

15 червня - село Чортория, батьківщина Івана Миколайчука, ювілейні урочистості.

17 червня - Київ. Ювілейний вечір у приміщенні Національного театру імені Івана Франка. У програмі виступи тріо „Золоті ключі" (Ніна Матвієнко, Марія Миколайчук, Валентина Ковальська), Богдана Ступки та ін., вистава „Небилиці про Івана..." (Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької).

До ювілею митця підготовлено збірку фільмів у форматі DVD (Міністерство культури України, Національний центр Олександра Довженка), завершується створення сайту, присвяченого Івану Миколайчукові українською, російською та англійською мовами, видання фотоальбому „Іван Миколайчук. Магія любові".

Миколайчук Іван Васильович - український актор, режисер, сценарист. Працював в кіно у 1960-80-ті роки, був одним із найяскравіших символів національного кіномистецтва, його неповторним обличчям. Саме з його іменем пов'язано розквіт явища, яке дістало назву Українського Поетичного кіно.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.