Спецпроект

Анонс: міжнародний форум про початок війни Третього рейху з СРСР

До 70-ї річниці нападу німецького вермахту на СРСР німецький федеральний фонд "Пам'ять, Відповідальність та Майбутнє" та Інститут глобальних та європейських студій Лейпцига вперше в Україні проведуть міжнародний форум "Історичної Майстерні Європи".

Тема форуму звучить як "1941 рік: німецька нищівна війна в Україні та її учасники", повідомляють організатори заходу.

Форум відбудеться вчетверте - до цього він проходив у Лейпцигу, Вроцлаві та Вільнюсі.

Молоді науковці з усієї Європи дискутуватимуть в Києві про сучасну європейську історію, з акцентом на Другій Світовій Війні та її учасниках на території України. З особливою увагою буде розглянуто тему Голокосту, долі українських євреїв під час Голокосту та стан пам'яті в українському суспільстві про Голокост.

Під час Міжнародного Форуму відбудеться декілька публічних заходів, на які запрошують усіх зацікавлених:

21.06.2011: Лекція Франка Голчевскі "Визволення чи окупація? Німці та українці в 1941 року", модератор: Георгій Касьянов.

22.06.2011: Показ фільму "Назви своє ім'я" (2006) реж. Сергій Буковський. Український фільм тематизує Голокост на основі інтерв'ю зі свідками.

23.06.2011: Подіумна дискусія "1941 рік: німецька нищівна війна, Голокост та українське суспільство". В дискусії прийматимуть участь історики з Києва, Мюнхена і Гамбурга - Франк Гольчевскі, Венді Ловер, Андрій Портнов та Юрій Шаповал.

Вхід на всі заходи вільний. Початок - о 19 годині. Всі дискусії будуть перекладатися українською. Попередньо просять зареєструватися на oleksandra.bienert А gmx.de

Міжнародний Форум проводиться у партнерстві з представництвом Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.