Спецпроект

Шукають волонтерів для дослідження держави Мархоцького

Центр Мархоцькознавства (Україна) і товариство "Магурич" (Польща) оголошують набір волонтерів у спільну експедицію з дослідження та реставрації цвинтарів у долині річки Ушиці (південь Хмельницької області).

Йдеться про цвинтарі сіл, які складали так звану "Миньковецьку державу" - самопроголошену автономію з утопічним устроєм у складі Подільської губернії Російської імперії.

Її створив на власних землях подільський поміщик Ігнатій Сцибор-Мархоцький - великий фанат просвітництва, римського права і давньогрецьких філософів. Кріпацтво серед своїх селян він скасував іще в 1795 році.

Організатори експедиції обіцяють оплатити дорогу і харчі. Старт 15 серпня. Термін перебування 10-14 діб. Краєвиди "держави" Мархоцького дивіться тут.

Зголошуйтесь особистими повідомленнями на електронну пошту nechitajlo равлик ukr.net.


Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.