Спецпроект

УКРАЇНЦІВ НАВЧАТЬ КОРИСТУВАТИСЯ АРХІВАМИ СБУ і КГБ

Українців навчатимуть користуватися правом на одержання інформації з архівів СБУ. Зокрема, йдеться про документи радянської доби. Зараз фактично призупинено процес зняття грифу "цілком таємно" і "таємно" з радянських документів КГБ.

Проект здійснюватиме Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР), повідомляє "Німецька хвиля".

До ЦДВР упродовж останнього часу дедалі частіше звертаються науковці, журналісти та родичі репресованих зі скаргами на обмеження доступу в отриманні інформації з архівів СБУ, розповіла науковий працівник цього центру Марта Гавришко.

Науковці нарікають, що проблеми виникають навіть з тими документами, які були доступні ще рік тому.

Чому влада боїться архівів?

Водночас чимало людей не знають, як правильно оформити запити задля отримання інформації, пояснює Гавришко і додає, що саме тому ЦДВР започаткував піврічний проект "Доступ до архівів як право на суспільну пам'ять".

Результатом проекту має стати видання посібника з практичними порадами для громадян, які хочуть отримати і опрацювати документи з архівів колишнього Комітету державної безпеки (КГБ) СРСР.

За словами Гавришко, у розвитку архівної справи нині почалися небезпечні тенденції, фактично призупинено процес зняття грифу "цілком таємно" і "таємно" з радянських документів КГБ.

Хорошковський плутає український гриф "Таємно" і радянський "Секретно"

Історик каже, що цей гриф перебуває за межами правового поля України (оскільки йдеться про архіви держави, яка вже не існує), але заявникам відмовляють, посилаючись саме на ці обмеження.

Проект реалізовуватимуть у кілька етапів.

Спочатку експертна група науковців зробить інформаційні запити до всіх центральних і міських архівів СБУ стосовно доступу до документів, де йдеться про каральні операції, долі учасників дисидентського руху, завербованих, репресованих, імена високопосадовців, які причетні до злочинів проти людяності.

Литва публікує архіви КГБ. З прізвищами

За словами Гавришко, після моніторингу доступності всі відмови показово оскаржуватимуть у судах, аби відстояти право на одержання публічної інформації.

У рамках проекту планують організувати кілька круглих столів з обговорення доступності до архівів. Посібник також обіцяють викласти в електронному варіанті.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!