В рамках альтернативної Табачнику освіти видали диск про Карпатську Україну (ФОТО)

В Києві відбулася демонстрація мультимедійного диску "Карпатська Україна", який волонтери руху "Не будь байдужим!" роздадуть 100 тисячам десятикласників країни.

Диск, а також його методологічний супровід – брошура з коментарями для вчителів загальноосвітніх шкіл  -  стали стартом кампанії "Альтернативні уроки історії".

Антитабачниківські уроки історії

Найближчими місяцями школярам обіцяють візуально представити теми "Становлення Київської Русі" та "Конотопська битва".

 Фото: Віктор Крук і Олексій Горбачевський

Проект є третьою історичною кампанією небайдужих після "Мазепа. Made in Ukraine" (2008) та Всеукраїнського табору ім. мецената Є. Чикаленка (щорічно). Цього разу до фахових істориків долучилися Фагот з гурту "ТНМК" та Олександр Ярмола з гурту "Гайдамаки".

Перший примірник уже передали до однієї зі столичних гімназій. Протягом року планують ознайомити сто тисяч школярів з цим уроком.

 Фагот і Ярмола

Карпатська Україна була паростком Української держави, створеної на Закарпатті у березні 1939 р. Запеклі бої карпатських вояків проти союзниці Німеччини Угорщини стали першим у Центрально-Східній Європі збройним виступом проти агресивних планів фашистів.

Література і диск

Відповідний параграф у підручниках з історії України за часів незалежності, в кількох перевиданих варіантах посібника з історії України подавав заідеологізовану позицію стосовно Карпатської України і особливо її керівника – Августина Волошина. Автори С.В. Кульчицький, М.В. Коваль та Ю. О. Курносов залежно від поточної кон’юнктури позицінували президента Карпатської України то як "неоднозначну фігуру", то "багатогранного діяча", а пізніше – "визначного політичного діяча".

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.