В рамках альтернативної Табачнику освіти видали диск про Карпатську Україну (ФОТО)

В Києві відбулася демонстрація мультимедійного диску "Карпатська Україна", який волонтери руху "Не будь байдужим!" роздадуть 100 тисячам десятикласників країни.

Диск, а також його методологічний супровід – брошура з коментарями для вчителів загальноосвітніх шкіл  -  стали стартом кампанії "Альтернативні уроки історії".

Антитабачниківські уроки історії

Найближчими місяцями школярам обіцяють візуально представити теми "Становлення Київської Русі" та "Конотопська битва".

 Фото: Віктор Крук і Олексій Горбачевський

Проект є третьою історичною кампанією небайдужих після "Мазепа. Made in Ukraine" (2008) та Всеукраїнського табору ім. мецената Є. Чикаленка (щорічно). Цього разу до фахових істориків долучилися Фагот з гурту "ТНМК" та Олександр Ярмола з гурту "Гайдамаки".

Перший примірник уже передали до однієї зі столичних гімназій. Протягом року планують ознайомити сто тисяч школярів з цим уроком.

 Фагот і Ярмола

Карпатська Україна була паростком Української держави, створеної на Закарпатті у березні 1939 р. Запеклі бої карпатських вояків проти союзниці Німеччини Угорщини стали першим у Центрально-Східній Європі збройним виступом проти агресивних планів фашистів.

Література і диск

Відповідний параграф у підручниках з історії України за часів незалежності, в кількох перевиданих варіантах посібника з історії України подавав заідеологізовану позицію стосовно Карпатської України і особливо її керівника – Августина Волошина. Автори С.В. Кульчицький, М.В. Коваль та Ю. О. Курносов залежно від поточної кон’юнктури позицінували президента Карпатської України то як "неоднозначну фігуру", то "багатогранного діяча", а пізніше – "визначного політичного діяча".

Палієва гора

У Білій Церкві, над кручами Росі, височіє пам’ятник у вигляді кам’яної вежі з барельєфом козаків та сценами з їх бойового життя. Біля вежі розташована чавунна гармата з ядрами. Гора ця носить ім’я видатного козака - Семена Палія. Францішек Замойський так схарактеризував козацького полковника та його діяльність на теренах Правобережної України в останніх десятиліттях XVII – на початку XVIII ст.: «той, що хоче кинутися з мотикою на сонце»

Про український борщ з історичними приправами

На початку 2020 року київський ресторатор Євген Клопотенко виступив з благородною ініціативою внести культову українську страву – борщ – до списку світової нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Справу підтримало Міністерство культури. 1 липня 2022 року борщ включено до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує термінової охорони

Лист про Україну як незалежну державу 1711 року

За документами зі шведських архівів ми можемо детально простежити традицію шведських королів підтримувати боротьбу козаків за незалежність України. Шведські королі вбачали у козаках надійних партнерів, які могли допомогти Швеції гарантувати безпеку в регіоні Балтійського моря і стримати загарбницькі амбіції Московії. Ще в 1623 році шведський король Густав ІІ Адольф розмірковував над можливістю підтримати боротьбу козаків за незалежність

Антибільшовицький Блок Народів. Нове прочитання

Матеріали про Антибільшовицький Блок Народів (АБН), які зберігаються в Галузевому державному архіві Служби зовнішньої розвідки України, дають змогу в нинішній ситуації під дещо іншим кутом зору подивитися на імперську політику Москви в усі періоди її існування в тих чи інших державних утвореннях і належним чином оцінити зусилля діячів українського-національно-визвольного руху, які намагалися об’єднати поневолені народи в боротьбі з імперією зла, застерігали увесь цивілізований світ бути пильними, згуртованими і не мати жодних ілюзій стосовно справжніх намірів кремлівських керманичів