ПОМЕР ВАЦЛАВ ГАВЕЛ

У неділю у віці 75 років помер Вацлав Гавел, драматург, борець із тоталітаризмом, лідер чехословацької "Оксамитової революції", останній президент соціалістичної Чехословаччини і перший президент Чехії. Саме Гавел успішно розпочав пост-комуністичне реформування країни.

За часів Празької весни Гавел був залучений до політичних дебатів і закликав до розбудови демократичного суспільства. Після жорстокого придушення Чехословацької революції 1968 року країнами Варшавського договору, Гавел був покараний забороною публікуватися і став одним з найбільш відомих дисидентів та критиків режиму "нормалізації".

Гавел захищав права політичних в'язнів і став співзасновником та одним з перших спікерів громадянської правозахисної ініціативи Хартія 77.

Прага-1968: дві зірки поп-музики і Вацлав Гавел (ФОТО, ВІДЕО)

За участь у правозахисному русі був засуджений і відбув п’ять років у в’язниці. Перед ув’язненням Гавел устиг написати і поширити один зі своїх найвпливовіших ессеїв "Сила безсилих" (чеськ. Moc bezmocných, 1978).

Прага, 1989. 200 тисяч маніфестантів на Вацлавській площі

Наприкінці 1980-х років Гавел був одним з творців "Громадянського форуму", який перетворився на провідну опозиційну силу у Чехословакії.

1989: Перша поява Вацлава Гавела на телебаченні ЧССР (ВІДЕО)

29 грудня 1989 року на спільному засіданні обох палат федеральних зборів Чехословацької соціалістичної республіки Гавел був обраний президентом.

Чехи вшановують пам'ять президента. 18 грудня 2011 року, Прага, Вацлавська площа

Після того, як Чехія і Словакія стали самостійними державами у 1993 році, Гавел став першим президентом Чехії, керуючи країною до 2003 року. Президент Гавел здійснив успішні реформи з модернізації Чеської республіки.

Останні роки Вацлав Гавел тяжко хворів.

Як не проголосили незалежність. Перший Універсал у деталях

Універсал писали у Малій Раді. Есери запропонували дуже короткий текст. Утім багатьом присутнім він здався надто радикальним. Тоді свій варіант запропонував Володимир Винниченко

Капітуляція Петра І, пенсія Кримському хану і боротьба за незалежність України

В 1700 році московити мали обрати нового патріарха. Замість цього Петро І відміняє патріархат і планує стати найвищим цивільним і релігійним лідером країни. Він оголошує себе рятівником християнського світу від ворогів Господа в Османській імперії. Вимагає передати йому ключі від Храму Гробу Господнього та інших святих місць в Єрусалимі. Коли йому це не вдається — він вирішує захопити Константинополь, щоб привласнити місто з витоками православ‘я, підкорити Візантійську імперію і отримати статус «Третього Риму». Мріє отримати титул імператора і бути похованим у Софійському соборі в Константинополі

Ватикан, витоки східної політики та війна в Україні

Католицька Церква свідомо визначила Східну політику, маючи дві можливості: або гостро протиставитися комунізму і «героїчно загинути» на тих землях, або «в динамічно змінній ситуації у світі шукати більш ефективних шляхів, які б привели до кінцевої перемоги»

Балканська скалка Гітлера

Готуючись до нападу на Радянський Союз, Гітлер розраховував убезпечити свої фланги в Південно-Східній Європі шляхом захоплення всього Балканського півострову. З погляду на те, що італійські союзники приносили Гітлеру більше проблем, ніж користі, Німеччина вимушена була допомагати «вступитися» за Муссоліні в Греції, оскільки зрив операції «Барбаросса» був цілком вірогідним. У березні 1941 року на основі договору про вступ Болгарії до «Пакту Трьох держав» на її територію вводяться гітлерівські частини, котрі розпочинають просування безпосередньо до грецького кордону