МЕДВЕДЧУК КАЖЕ, ЩО НЕ МАЄ СТОСУНКУ ДО СМЕРТІ СТУСА

Віктор Медведчук не збирається виправдовуватися за свою адвокатську діяльність під час процесу над Василем Стусом у 1980 році.

Про це він заявив у своєму відеоблозі.

"Мені ніколи не приходило в голову і зараз, напевно, не треба виправдовуватися за свою роль у процесі і, як дехто вважає, в долі відомого українського поета Василя Стуса", - сказав Медведчук.

Він додав, що його участь у процесі розглядалася спеціальною комісією з адвокатської етики вже в часи незалежної України.

"Чому обвинувачення, які мені висувають, стосуються адвоката? - сказав Медведчук. - Чому, коли говорять про подальшу долю поета, не згадують про слідчі органи в особі КГБ, прокуратуру або суд?"

За словами Медведчука, під час процесу Стус сам заявив про своє порушення кримінального кодексу УРСР.

"В ході судового засідання він заявив, що завжди виступав і буде виступати проти радянського ладу і радянської влади, - зазначив Медведчук. - У ті часи була стаття, яка передбачала за такі дії кримінальну відповідальність. Він був засуджений за цією статтею".

Юрист підкреслив, що в останні роки УРСР вирок Стусові був опротестований прокуратурою і відмінений.

"Робіть самі висновки: до чого тут адвокат Медведчук? - підсумував Медведчук. - І до засудження, і до того, що Василь Стус, на жаль, помер, відбуваючи покарання в місцях позбавлення волі".

Як відомо, під час судового процесу над Василем Стусом у 1980 році його адвокатом був призначений Віктор Медведчук. До цього захищав дисидента Юрія Литвина.

Литвин загинув у таборі в 1984 році. Стус помер за загадкових обставин у 1985-му.

Міф про "віроломний напад". Документи з архіву СБУ

"Прибулі у прикордонну смугу німецькі солдати [...] розповсюджують чутки, що командування німецької армії має намір захопити Західну Україну [...]. Виступ німецьких військ проти Радянського Союзу має відбутися після закінчення дощів, як тільки встановиться погода"

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.