Спецпроект

Полоцький і Новгородський музеї-заповідники обмінялись виставками

Національний Полоцький історико-культурний музей-заповідник (Білорусь) і Новгородський державний об'єднаний музей-заповідник (Росія) обмінюються виставковими експозиціями.

Про це пишуть Новости Беларуси.

Російські музейники представлять в Полоцьку виставку "Олександр Невський" з фондів Новгородського державного об'єднаного музею-заповідника. Можна буде побачити археологічні матеріали - бойові сокири, меч, булави, наконечники списів і стріл, реконструкції шаблі і шолома, кольчуги, копії мініатюр Особового літописного зводу XVI в., карти, схеми битв, що дозволяють досить повно представити сторінки героїчної епопеї боротьби з німцями і шведами в XIII в.: перемоги 1240 і 1242 років, здобуті руськими дружинами під керівництвом Олександра Невського. Сфрагістичні матеріал виставки - печатки князів Ярослава Всеволодовича, Олександра Невського.

Ранні письмові джерела з колекції Новгородського музею - святці і службові мінеї XVII-XVIII ст. свідчать про поширення культу святого Олександра Невського як одного з найбільш шанованих національних святих. На виставці широко представлена ​​іконографія св.Олександра Невського - в чернечому вбранні, великокнязівському вбранні, в образі воїна-вершника.

Виставка відкриється 24 жовтня в Художній галереї. У цей же день в Новгороді розпочне роботу виставка художніх творів із фондів Національного Полоцького музею-заповідника "На грані століть". Вона познайомить новгородців з мистецтвом білоруських художників кінця ХХ - початку ХХI століття.

Експозиція являє собою елемент дослідження панорами творчих процесів, що відбуваються в Білорусі. Живопис, графіка, скульптура відбивають різноманіття художніх пошуків білоруських художників. Серед учасників виставки - заслужені діячі мистецтв Білорусі, народні художники, митці середнього і молодого поколінь. 

Жіноче обличчя Норильського повстання

65 років тому 26 травня розпочалося Норильське повстання політичних в’язнів ГУЛАГу. Найдовше в історії – тривало 72 дні: до 4 серпня 1953 р. Його особливістю була активна участь у ньому жінок 6-ї жіночої зони, більшість з яких – українки.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".