Спецпроект

Берлінський музей влаштував виставку на честь знахідки Нефертіті

У "Новому музеї" Берліна відкрилася виставка, присвячена 100-річчю з дня виявлення легендарного бюста цариці Нефертіті.

Про це пише pravda.ru.

Скульптура є одним з найвідоміших творів мистецтва Давнього Єгипту. 

Міністр культури Німеччини Бернд Нойманн розповів, що виставка під назвою "У світлі Амарни" сформована буквально навколо погруддя цариці Єгипту. Справа в тому, що стан експоната виключає участь його у виїзних виставках і транспортування. У 2007 році після спеціального сканування з'ясувалося, що шар між каменем бюста і його фарбою дуже крихкий.

На виставці можна буде побачити не тільки саму скульптуру, але і відтворене місце археологічних розкопок і навіть знайдені разом з бюстом предмети, вік яких становить приблизно 3300 років. Відомо, що в Амарні було знайдено близько 10 тисяч предметів.

Сто років тому, 6 грудня 1912, керівник розкопок в Амарні Людвіг Борхардт, і його команда виявили бюст Нефертіті більш ніж 3000-річної давності.С тих пір дивно правильні і красиві риси обличчя цариці залучають сучасних людей і вчених і донині.

У перекладі зі стародавньої мови ім'я цариці означає "красива прийшла". Історія свідчить, що вона вийшла заміж у віці 16 років і правила разом зі своїм чоловіком Ехнатоном. Існують припущення, що Нефертіті була матір'ю Тутанхамона.

Нагадаємо, що в 1912 році після закінчення розкопок всі знахідки були поділені між німецьким і єгипетським фондами. Бюст Нефертіті дістався Німеччини. Згодом не раз він ставав причиною розбрату між двома країнами.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.