У фінал виборів президента Чехії вийшов нащадок старовинного роду

Згідно з результатами перших загальнонародних виборів президента в Чехії, у другий тур вийшло двоє кандидатів: колишній прем'єр-міністр Мілош Земан (24% голосів), і віце-прем'єр і міністр закордонних справ Карел Шварценберг (23%).

75-річний Шверценберг є нащадком знаного і багатого князівського роду Шварценбергів, повідомляє Радіо Прага.

Його предки служили австрійськими головнокомандувачами - приміром, князь Карл Філіпп цу Шварценберг був фельдмаршалом і генераліссімусом Австрійської імперії часів наполеонівських війн.

Шварценберг має ще й швейцарське громадянство, але політикою займається тільки в Чехії. В анкетах про свою професію часто пише "лісник" і "ресторатор", оскільки багато років керував величезними лісами своєї сім'ї, має два ресторани в Німеччині та готель у Відні.

Після 1968 року Карел Шварценберг активно підтримував чеських дисидентів і вів у своїх баварських володіннях архів забороненої в Чехословаччині літератури. На початку 1990-х був главою канцелярії президента Вацлава Гавела, якого вважає найбільшим прикладом для наслідування.

За Шварценберга голосували переважно у великих містах, Празі та за кордоном. Явка на вибори по країні в середньому склала 61%.

Наступний етап президентських виборів відбудеться через два тижні, 25-26 січня.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.