Спецпроект

У Києві відбудуться Ханенківські читання

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків проводить наукову конференцію "Ханенківські читання-2013".

Про це "Історичній Правді" повідомили у Музеї Ханенків.

Захід присвячено нещодавньому ювілею від дня народження Варвари Николівни Ханенко (1852-1922) -– видатної української меценатки, колекціонерки, просвітительки, засновниці музеїв.

Доповіді учасників конференції присвячені темам життя та діяльності самої Варвари Ханенко та людей її найближчого особистого та ділового кола, а також, результатам дослідження складу та історії ханенківської колекції старожитностей і мистецтва.

Урочистим завершенням конференції стане презентація виставки "Сенс її життя. Варвара Ханенко – колекціонерка, благодійниця, музеєтворець".

Виставка є спробою реконструювати світ найважливіших особистих контактів Варвари Ханенко, а також її колекціонерських уподобань.

Зокрема, буде представлено твори та цілі збірки "Варвариної" колекції  ікони, українські народні килими та вишивки, порцеляна та скло українських та російських заводів, європейське та східне декоративне мистецтво,– які сьогодні належать іншим музеям міста.

До участі в проекті долучилися: Київський національний музей російського мистецтва, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Національний художній музей України, Національний центр народної культури "Музей Івана Гончара".

Конференція відбудеться 29 січня у приміщенні музею (Київ, вул. Терещенківська, 15), реєстрація учасників– з 09:30 до 10:00; початок роботи – о 10:00. 

Презентація виставки – о 17:00.

Теми

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.