Спецпроект

В Україні з'явився п'ятий музей ретро-автомобілів

У Вінниці з'явився музей старої техніки - п'ятий за рахунком в Україні. Відкриття музею "Автомотовелофоторадіо" стало можливо завдяки старанням приватного колекціонера Олексія Стрембіцького.

Про це пише autoconsulting.com.ua.

Любитель старовини збирав свою колекцію понад 35 років, а тепер прийняв рішення виставити раритети на загальний огляд.

Всі ці роки він купував старі машини, а потім самостійно або за допомогою своїх друзів реставрував їх, надаючи машинам первозданний вигляд.

Раніше виробники машин не мали уяви, що таке біксенонові лінзи, автоматичні коробки передач, подушки безпеки та інші сучасні навороти, тому старі машини відрізнялися простотою і надійністю.

 

У 1979 році першим відреставрованим автомобілем став ГАЗ-67, який має перший порядковий номер у колекції Стрембіцького.

Вже потім в його колекції з'явилися Москвичі, Волги, Побєди і інші автомобілі. Серед експонатів виставки розташувалися ексклюзивний трехмостовий Вілліс, мотоцикл К-125, який раніше видавали в якості премії передовикам виробництва і сільського господарства і навіть пожежна машина.

Крім автомобілів на виставці можна побачити старі патефони, телевізори, фотоапарати і радіоприймачі.

В Україні існують декілька колекцій раритетних транспортних засобів. Найбільш відомі музеї ретро-автомобілів працюють у Запоріжжі, Харкові, Краматорську та Кіровограді.

 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.