Спецпроект

У Дніпропетровську покажуть ракети для польоту на Марс

Як повідомлялося, у Дніпропетровську планується створити Парк космічних ракет. Тепер з'явилися деталі. Перші 10 експонатів під відкритим небом обіцяють показати дніпропетровцям і гостям міста вже наприкінці 2013 року.

Про це повідомляє "Сегодня" з посиланням на прес-службу Дніпропетровської обласної ради.

Наразі підраховують витрати на спорудження парку і розглядають варіанти його розташування. Один із них - неподалік місцевої ОДА. Проект внесуть до бюджету облради цього року.

В той же час унікальний музей ракетно-космічної техніки планують відкрити найближчим часом на базі Дніпропетровського нацуніверситету.

"Від "Південмашу" університетові було передано унікальні зразки балістичних ракет, ракет-носіїв і елементів конструкцій, які мають високу історичну і наукову-технічну цінність. Ці експонати повинні будуть пройти спеціальну експертизу на засекреченість, за результатами якої комісія зробить висновки, які експонати можна виставляти на загальний огляд", - говорить ректор ДНУ Микола Поляков.

На 26 січня в Дніпропетровську анонсовано першу масову екскурсію в місцевий аерокосмічний центр. Організатори голосно пообіцяли відкрити перед відвідувачами виставки завісу навколо запланованого на 2017 рік польоту на Марс, у підготовці до якого беруть участь й дніпропетровські ракетобудівники.

Раніше на експозицію в аерокосмічний центр потрапити міг далеко не кожен охочий. За словами співробітників цієї установи, відвідувачеві необхідно було мати спеціальний допуск. "Це правило і зараз ніхто не відміняв", - розповіли в аерокосмічному центрі.

"Для того щоб проводити масові екскурсії, ми довго оббивали пороги центру, де нам говорили, що багато експонатів засекречені, - каже організатор екскурсії Сергій Головацький. - Там дійсно є на що подивитися: макети апаратів, ракет, ракет-носіїв, супутників в натуральну величину, одяг і їжа космонавтів, обмундирування першого українського космонавта Леоніда Каденюка - всього п'ять тисяч експонатів".

За словами Головацького, апарат, на якому в космос запускали легендарних собак Білку і Стрілку, теж виготовили дніпропетровські ракетобудівники.

Вартість квитка на першу масову екскурсію - 15-20 грн. Організатори планують проводити такі екскурсії раз на місяць.

Кілька днів тому про створення Парку ракету у Дніпропетровську повідомив голова обласної ради Євген Удод.

З середини XX століття Дніпропетровськ вважається ракетно-космічною столицею України. За 70 років КБ "Південне" і "Південмаш" розробили та впровадили у виробництво чотири покоління міжконтинентальних балістичних ракет і 72 типи космічних апаратів, запустили на орбіту понад 400 супутників власного виробництва.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.