Спецпроект

У Дніпропетровську покажуть ракети для польоту на Марс

Як повідомлялося, у Дніпропетровську планується створити Парк космічних ракет. Тепер з'явилися деталі. Перші 10 експонатів під відкритим небом обіцяють показати дніпропетровцям і гостям міста вже наприкінці 2013 року.

Про це повідомляє "Сегодня" з посиланням на прес-службу Дніпропетровської обласної ради.

Наразі підраховують витрати на спорудження парку і розглядають варіанти його розташування. Один із них - неподалік місцевої ОДА. Проект внесуть до бюджету облради цього року.

В той же час унікальний музей ракетно-космічної техніки планують відкрити найближчим часом на базі Дніпропетровського нацуніверситету.

"Від "Південмашу" університетові було передано унікальні зразки балістичних ракет, ракет-носіїв і елементів конструкцій, які мають високу історичну і наукову-технічну цінність. Ці експонати повинні будуть пройти спеціальну експертизу на засекреченість, за результатами якої комісія зробить висновки, які експонати можна виставляти на загальний огляд", - говорить ректор ДНУ Микола Поляков.

На 26 січня в Дніпропетровську анонсовано першу масову екскурсію в місцевий аерокосмічний центр. Організатори голосно пообіцяли відкрити перед відвідувачами виставки завісу навколо запланованого на 2017 рік польоту на Марс, у підготовці до якого беруть участь й дніпропетровські ракетобудівники.

Раніше на експозицію в аерокосмічний центр потрапити міг далеко не кожен охочий. За словами співробітників цієї установи, відвідувачеві необхідно було мати спеціальний допуск. "Це правило і зараз ніхто не відміняв", - розповіли в аерокосмічному центрі.

"Для того щоб проводити масові екскурсії, ми довго оббивали пороги центру, де нам говорили, що багато експонатів засекречені, - каже організатор екскурсії Сергій Головацький. - Там дійсно є на що подивитися: макети апаратів, ракет, ракет-носіїв, супутників в натуральну величину, одяг і їжа космонавтів, обмундирування першого українського космонавта Леоніда Каденюка - всього п'ять тисяч експонатів".

За словами Головацького, апарат, на якому в космос запускали легендарних собак Білку і Стрілку, теж виготовили дніпропетровські ракетобудівники.

Вартість квитка на першу масову екскурсію - 15-20 грн. Організатори планують проводити такі екскурсії раз на місяць.

Кілька днів тому про створення Парку ракету у Дніпропетровську повідомив голова обласної ради Євген Удод.

З середини XX століття Дніпропетровськ вважається ракетно-космічною столицею України. За 70 років КБ "Південне" і "Південмаш" розробили та впровадили у виробництво чотири покоління міжконтинентальних балістичних ракет і 72 типи космічних апаратів, запустили на орбіту понад 400 супутників власного виробництва.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.

Соратник Скоропадського, ідеолог гетьманського руху: до 150-річчя Сергія Шемета

150 років тому, 6 червня 1875 року на Полтавщині народився Сергій Шемет – борець за незалежність України у ХХ столітті; діяч "Просвіти", "Братства Тарасівців", "Лубенської республіки", Української Народної Партії, один із засновників Української Партії хліборобів, співфундатор позапартійної організації "Український союз хліборобів-державників"; журналіст, співредактор журналу "Хліборобська Україна"; особистий секретар гетьмана Павла Скоропадського; брат Володимира і Миколи Шемета.