Спецпроект

У Гомелі створять музей зодчества під відкритим небом

Найближчим часом білоруський Мінкульт ухвалить рішення, яке вплине на долю старовинної забудови в центрі Гомеля. Тут ще з дореволюційних часів стоять дерев'яні будиночки з характерними рисами міської забудови.

Про це пише "Комсомольская правда. Беларусь".

Зараз будинки перебувають під загрозою знесення: на місці стародавнього кварталу будується сучасна багатоповерхівка. Громадські активісти, які ратують за збереження будинків, зібрали документи і подали їх до Міністерства культури з проханням розглянути питання про надання будинкам історико-культурної цінності. Старовинні будівлі пропонують розібрати і перенести в окреме місце, створивши музей під відкритим небом.

"Такий музей зодчества Гомельщини ми й самі хочемо створити, він давно передбачений у генплані розвитку міста, - розповів головний художник Гомеля Леонід Мельников. - Можливо, туди потраплять і будинку з вулиці Волотовської. Але все буде залежати від рішення Мінкульту".

У той же час забудовник багатоповерхівки, підприємство "Електропром", заявляє про свою готовність зберегти історично цінні будинки і згодні перевезти їх в окреме місце. Але для цього необхідне відповідне рішення міськвиконкому.

Теми

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.