Спецпроект

Музей мазовецьких євреїв вже готовий

У середині лютого був завершений розпочатий у серпні 2011 року ремонт побудованої в XIX столітті синагоги в Плоцьку. У відреставрованому об'єкті буде Музей мазовецьких євреїв.

Про це пишуть "Jewish News".

Офіційне відкриття заплановано на 15 березня 2013 року. Проект вартістю понад 9 мільйонів злотих реалізувало Товариство "Синагога в Плоцьку". Фінансова підтримка ЄС склала понад 7,7 млн. злотих.

Ремонт синагоги і реставраційні роботи полягали у зміцненні конструкції будівлі, в тому числі фундаментів і стін, в укладанні нового даху, а також у відтворенні системи приміщень, відповідної XIX століттю.

Найважливіша частина музею - це мультимедіа експозиція, присвячена єврейській історії та культурі. Окремо буде представлена ​​експозиція, присвячена Голокосту. Там будуть зокрема виставлені картини Фелікса Тушіньского, 91-річного художника родом з Плоцька, з єврейської родини. З 1950 року художник живе в Австралії і сам передав музею сорок своїх робіт.

Музей мазовецьких євреїв буде місцем, де за допомогою новітніх технологій мультимедіа покажуть історію, культуру, традиції і звичаї, релігійні обряди євреїв на польських землях, особливо в Мазовії. Інтер'єр буде підготовлений до організації просвітницьких зустрічей і занять, а також концертів. 

Мала Синагога в Плоцьку - це кам'яна двоповерхова будівля, побудована в стилі класицизму, що до наших днів прийшла в занедбаний стан. Це одна з небагатьох синагог, що збереглися в Мазовії і єдина - в районі Плоцька. Вона була побудована близько 1810 року. У 1870 році в ній був проведений ремонт, під час якого в інтер'єрі був встановлений новий арон ха-кодеш, шафа для сувоїв Тори.

Під час Другої світової війни в синагозі був штаб Юденрата - Єврейської ради, що адмініструвала гетто в Плоцьку. У 1949 р. єврейська громада організувала тут трикотажний кооператив. У 1959 році об'єкт став власністю держави, а пізніше був внесений до списку пам'яток.

Синагога була проте занедбана. Все змінилося в 2004 році, коли заради її порятунку було створено Товариство "Синагога в Плоцьку", в кінцевому рахунку будівлю відібрали у держави.

Теми

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.