Спецпроект

Після реконструкції розпочав роботу будинок-музей Василя Ключевського

У Пензі, до ювілею міста, реконструйований будинок-музей Василя Ключевського. Сьогодні музей виставляє те, що ще не бачили його відвідувачі - найціннішими експонатами вдалося поповнити колекцію з приватних зібрань та реставрувати ті, що довгий час були приховані в сховищах.

Про це повідомляє tvkultura.ru.

Приведені в порядок історичні знімки. Рідкісні кадри раніше не бачив ніхто, крім співробітників музею.

Експоновані сторінки з рукописного журналу "Бджола", який Ключевський, навчаючись в духовній семінарії, видавав з друзями. Є його книги, листи, курс лекцій.

Зібрати колекцію було неймовірно складно. Спадкоємців у історика не залишилося - син був репресований, а його московський будинок знесений. Тому особливу цінність представляє кожен предмет, який вдалося знайти і помістити в експозицію.

Увагу відвідувачів тут привертають металевий підстаканник з ложечкою, який Ключевскому подарували учні. Чайна пара і сільське начиння - передають ту атмосферу, в якій формувалося світовідчуття Василя Ключевського.

Теми

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.