Спецпроект

У Німеччині викрали три рукописи авторства Лютера

У Німеччині викрадено три цінні рукописи богослова Мартіна Лютера. Злодії винесли їх з його Будинку-музею в Айзенахі. Вартість викраденого - 60 тис. євро

Про це пише news.mail.ru.

Експонати датуються XVI століттям і являють собою три листівки авторства засновника одного з напрямків протестантизму: "До християнської аристократії німецької нації" (1520), "До членів міських рад" (1524 рік) і "Проповідь для школярів" (1530).

Глава євангелічної церкви центральної Німеччині, єпископ Ільзе Юнкерман назвала те, що сталося "жахливою новиною". За її словами, крім матеріального завдано також величезний духовний збиток. "Громадськість і вчені позбулися свідоцтв того, як сучасники Лютера реагували на його рукописи", - заявила Юнкерман. Реліквії представляють собою відбитки рукописних листівок, але мають унікальну наукову цінність, оскільки на них, крім текстів Лютера, збереглися і спонтанні рукописні відгуки сучасників на його проповіді.

У Будинку-музеї, заснованому в 1956 році, до крадіжки зберігалося і без того небагато рукописних листівок, в порівнянні з музеями у містах Віттенберг або Гота, де збирати рукописи Лютера почали ще в XIX столітті. Викрадення листівок показало дуже болючим способом, підкреслила єпископ Юнкерман, що в Будинку-музеї саме час проводити ремонт і поліпшити заходи безпеки. Викрадачі видавили скло у вітрині, де знаходилися експонати.

Збути викрадене буде нелегко. Як заявив науковий співробітник Будинку-музею Йохен Біркенмайер, "жоден серйозний торговець не погодитися на таку угоду". Єпископ Юнкерман закликала грабіжників в анонімному порядку повернути рукописи.

У Будинку-музеї Мартіна Лютера в серпні починаються будівельні роботи у зв'язку з реконструкцією та розширенням виставкових приміщень. У ході цих робіт буде поліпшена і система сигналізації. Будинок-музей Лютера в Айзенасі досі обходився вкрай скромним бюджетом, у зв'язку з чим в музеї не було навіть камери спостереження.

Протягом декількох років Лютер був учнем парафіяльної школи в Айзенасі і жив у фахверковом будинку, де зараз знаходиться музей.

Мартін Лютер (10 листопада 1483, Айслебен, Саксонія - 18 лютого 1546, там же) - християнський богослов, ініціатор Реформації, перекладач Біблії на німецьку мову. Його ім'ям названо один з напрямків протестантизму.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.