Спецпроект

У Німеччині викрали три рукописи авторства Лютера

У Німеччині викрадено три цінні рукописи богослова Мартіна Лютера. Злодії винесли їх з його Будинку-музею в Айзенахі. Вартість викраденого - 60 тис. євро

Про це пише news.mail.ru.

Експонати датуються XVI століттям і являють собою три листівки авторства засновника одного з напрямків протестантизму: "До християнської аристократії німецької нації" (1520), "До членів міських рад" (1524 рік) і "Проповідь для школярів" (1530).

Глава євангелічної церкви центральної Німеччині, єпископ Ільзе Юнкерман назвала те, що сталося "жахливою новиною". За її словами, крім матеріального завдано також величезний духовний збиток. "Громадськість і вчені позбулися свідоцтв того, як сучасники Лютера реагували на його рукописи", - заявила Юнкерман. Реліквії представляють собою відбитки рукописних листівок, але мають унікальну наукову цінність, оскільки на них, крім текстів Лютера, збереглися і спонтанні рукописні відгуки сучасників на його проповіді.

У Будинку-музеї, заснованому в 1956 році, до крадіжки зберігалося і без того небагато рукописних листівок, в порівнянні з музеями у містах Віттенберг або Гота, де збирати рукописи Лютера почали ще в XIX столітті. Викрадення листівок показало дуже болючим способом, підкреслила єпископ Юнкерман, що в Будинку-музеї саме час проводити ремонт і поліпшити заходи безпеки. Викрадачі видавили скло у вітрині, де знаходилися експонати.

Збути викрадене буде нелегко. Як заявив науковий співробітник Будинку-музею Йохен Біркенмайер, "жоден серйозний торговець не погодитися на таку угоду". Єпископ Юнкерман закликала грабіжників в анонімному порядку повернути рукописи.

У Будинку-музеї Мартіна Лютера в серпні починаються будівельні роботи у зв'язку з реконструкцією та розширенням виставкових приміщень. У ході цих робіт буде поліпшена і система сигналізації. Будинок-музей Лютера в Айзенасі досі обходився вкрай скромним бюджетом, у зв'язку з чим в музеї не було навіть камери спостереження.

Протягом декількох років Лютер був учнем парафіяльної школи в Айзенасі і жив у фахверковом будинку, де зараз знаходиться музей.

Мартін Лютер (10 листопада 1483, Айслебен, Саксонія - 18 лютого 1546, там же) - християнський богослов, ініціатор Реформації, перекладач Біблії на німецьку мову. Його ім'ям названо один з напрямків протестантизму.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.