У Холодному Яру святитимуть зброю. ПРОГРАМА заходів

12-13 квітня 2014 р. на Чигиринщині (Черкаська область) відбудеться чергове вшанування борців за волю України різних епох.

Холодний Яр: "Освяти зброю і заміни полеглих!"

 Гостей прийматимуть села Суботів, Матвіївка, Мельники та хутір Буда, повідомляє прес-служба історичного клубу "Холодний Яр".

Повідомляється про участь у заходах кандидатів у президенти Тягнибока і Тимошенко.

ПРОГРАМА ЗАХОДІВ:

12 квітня. Суботів, Матвіївка, Вовчий шпиль

Вшанування розпочнуться в Суботові. Від ранку біля Іллінської церкви і на замчищі Богдана Хмельницького співатимуть кобзарі та лірники.

О 10.00 розпочнеться панахида в Іллінській церкві за гетьманом Богданом Хмельницьким, його синами Тимошем та Юрієм, старшиною та козацтвом, Максимом Залізняком, Іваном Ґонтою та їхніми гайдамаками, а також командармом Михайлом Омеляновичем-Павленком, письменником Юрієм Горлісом-Горським, іншими учасниками Першого зимового походу Армії УНР, братами Чучупаками (Василем, Петром, Семеном, Орестом, Олексієм і Дем’яном), сотником Іваном Компанійцем із Суботова, вояками полку гайдамаків Холодного Яру та козаками Небесної сотні Майдану.

По завершенні панахиди панотець Володимир біля Іллінської церкви проведе освячення верби (10.35 - 11.00). Відбудеться екскурсія на замчище Богдана Хмельницького.

О 12.15 виїзд у село Матвіївку Чигиринського р-ну (через Іванівку). У Матвіївці біля пам’ятника матвіївським козакам і старшинам полку гайдамаків Холодного Яру о 13.15 Роман Коваль відкриє меморіальний мітинг, який завершиться сальвою на честь матвіївських козаків полку гайдамаків Холодного Яру.

Заплановано відвідини Попової хати, де в лютому 1920 р., під час Першого зимового походу, кілька днів жив легендарний командарм Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко. 

14.30 – 15.30. Поминальний обід у Матвіївці.

15.40 – 18.40. Похід на Вовчий шпиль, де у 1919-1920-х роках таборувалися козаки Товариства "Вовчий шпиль" та полку гайдамаків Холодного Яру.

18.40. Від’їзд на постій.

Удень "Батьківщина молода" проведе теренову гру "Холодний Яр-2014".

Надвечір Роман Коваль у наметовому таборі "Батьківщини молодої" представить книжку спогадів "Медвинське повстання".

13 квітня. Мельники, Гайдамацький став, хутір Буда

9.15 – 9.30. Мельники, центр села, пам’ятник Холодноярським героям. Концерт української пісні (відповідальний Василь Панченко).

9.30 – 9.55. Мельники, центр села, пам’ятник Холодноярським героям. Українські марші у виконанні духового оркестру Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля.

10.00 – 11.30. Мельники, центр села, пам’ятник Холодноярським героям. Меморіальний мітинг (ведучий Роман Коваль). Виступи кобзаря,чиновників, депутатів і кандидатів.

Делегація від мітингу вирушає до могил Василя Чучупака та козаків-холодноярців на цвинтарі Мельників для вшанування. Слово на могилах героїв отамана Вільного козацтва Холодного Яру Олега Островського та інших співорганізаторів урочистостей. Сальва полеглим героям.

12.15 – 12.45. Гайдамацький став. Пісня кобзаря. Хвилина мовчання за полеглими захисниками Вітчизни. Молитва за Україну протоієрея УПЦ Київського Патріархату Василя Циріля та освячення ним зброї на берегах Гайдамацького ставу. Виступи, урочиста присяга, сальва, марш у виконанні оркестру.

13.15 – 13.45. Хутір Буда. Хресна хода та відкриття пам’ятного хреста Небесній сотні (автори Микола Теліженко та Юрко Олійник). Освячення пам’ятника-хреста, заупокійна літія за невинно убієнними за волю України в час важких протистоянь. Виступить Андрій Коновал, ройовий 4-ї Козацької сотні Самооборони Майдану. Хвилина мовчання. Сальва. Марш.

13. 45 – 14.10. Виступ директора музейно-етнографічного комплексу "Дикий хутір" Лесі Островської, а також депутатів і кандидатів. Завершальне слово організатора заходів у Холодному Яру Романа Коваля. Пісня "Молитва за Калнишевського", під час виконання якої відбудеться покладання квітів на символічну могилу останнього кошового Запорозької Січі Петра Калнишевського на хуторі Буда та запалення свічок. Хвилина мовчання.

14.15 – 15.00. Поминальний обід.

Протягом двох днів заходів у Холодному Яру відбуватиметься і Мистецький фестиваль козацької слави "Холодний Яр-2014". На хуторі Буда виступлять гурти "Рутенія" (Київ), "Хорея козацька" (Київ), "ТаРута" (Київ), "Вертеп" (Січеслав), "Телері" (Київ), "Друже Музико" (Одеса), "PoliКарп" (Київ), дитячий фольклорний гурт "Будимир" (село Хотів Києво-Святошинського р-ну Київщини), "Вперше чую" (Київ), бард Зеник (сотник 13-ї сотні Самооборони Майдану) й одинадцятилітня бандуристка з Чигирина Анна Жадан.

Виступлять братчики Київського, Харківського, Полтавського кобзарських та Львівського лірницького цехів.

Відбудеться презентація диску Визвольних пісень ХХ ст. "Ми сміло в бій підем" студії "Рутенія" та Історичного клубу "Холодний Яр", а також презентація повісті Юрія Горліса-Горського "Отаман Хмара" (представить дочка автора Леся).

17.00. Від’їзд делегацій.

Дивіться також ФОТОрепортаж із попереднього вшанування у Холодному Яру

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.