Спецпроект

У Музеї Грушевського розкажуть про почуття історика до оперної діви

У цьогорічну Ніч Музеїв є нагода поринути у світ юнацьких захоплень Михайла Грушевського.

"Після заходу сонця, коли зали музею Грушевського порожніють, дім на Паньківській, 9 продовжує жити ледве чутними відголосками милих серцю родинних історій та споминів своїх колишніх власників", анонсують захід на FB-cторінці Історико-меморіального музею Михайла Грушевського в Києві..

Камерна аматорська вистава "Маленький романтичний епізод мого життя" - за мотивами спогадів ученого - присвячена історії знайомства історика з оперною співачкою Оленою Марковською у Тифлісі [нинішній Тбілісі] у 1885 році.

 

Чарівний образ талановитої красуні надихнув Михайла на прекрасні ліричні поезії, що прозвучать цього вечора у затишній оселі Грушевських на Паньківській.

Перед виставою в усіх охочих буде нагода оглянути нову виставку декоративних розписів і акварелей Любові Панченко з колекції Музею шістдесятництва.

Акція відбудеться 17 травня 2014 року о 20:00. Вхід за попереднім записом (тел.: 288-28-85).

Вбивства в Бабицях: авантюра з трагічним фіналом

Ввечері 2 липня 1951 року в школі чехословацького містечка Бабиці, де саме проходили партійні збори, пролунали постріли. Невелика група підпільців застрелила трьох функціонерів комуністичної партії. Постріли в школі стали кульмінацією історії, котра тягнулась декілька місяців і стала приводом для масового терору комуністичної партії проти місцевого населення.

Ніжин. Серпневі дні 1918-го

Влітку 1918 року на українсько-російському кордоні було неспокійно. На різних ділянках виникали локальні сутички. Більшовики намагались підривати Українську державу зсередини. У Чернігівській губернії одним із більшовицьких осередків стало село Жуківка

"У Москві все ретельніше готуються до війни": листи до шведської королеви Христини

Одним з найцікавіших періодів в історії України є, безумовно, 1649-1659 роки. Період Визвольної революції і війн з Річчю Посполитою та Московським царством. Діяльність гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Виговського. Основні матеріали з історії цієї Доби зберігаються за кордоном, тому що Чигирин, Батурин і Глухів - козацькі столиці палали у вогні. Було б логічним шукати важливі документи у польських архівах.
Але там їх знайти неможливо, тому що шведська армія вивезла майже весь архів, давні видання і колекції до Швеції під час польсько-шведської війни у 1650-х роках - так званого "Потопу". Навіть оригінальні документи короля Владислава ІV досі зберігаються у Швеції

П'ять українських історій про пандемію "іспанки"

Іспанку просто не фіксували у документах. Дані про кількість хворих та померлих часто не збирали. Тим паче, що паралельно тривала пандемія холери. А специфічно в Україні – епідемія тифу. Холера і тиф були знайомі українським лікарям. А перед симптомами нібито застуди, яка за кілька днів вбивала людей, виявились безпорадними. Кількість жертв іспанки в Україні ми не знаємо. Можемо навести лише кілька історій про перебіг хвороби. Але, можемо точно стверджувати, що іспанка разом з іншими епідеміями руйнувала українську державність не менше, а, може, навіть, і більше від недолугих політичних кроків.