ЦРУ розсекретило майже мільйон історичних документів. Чимало є про Україну

Центральне розвідувальне управління США виклало в загальний доступ на своєму сайті 775 тисяч документів про свою діяльність у минулому. Разом вони складають 13 млн сторінок.

Про це інформує українська служба Бі-Бі-Сі. В електронному архіві можна знайти відомості про діяльність ЦРУ в часи "холодної війни", зокрема в Корейській та В’єтнамській війнах.

Крім того, є дані про дослідження питання прибульців та телепатії. Загалом, розсекречені справи – це розвідувальна інформація військово-політичного характеру та наукові дослідження.

Чимало місця в архіві присвячено Українській РСР. Побіжний огляд документів складає враження, що ЦРУ-шників цікавила інформація військового характеру (укріплення, заводи, лінії комунікацій), політична ситуація й особливості життя місцевого населення.

Так, є різні доповідні та аналітичні записки з питань українського націоналізму, діяльності ОУН, УПА та УГВР, національних меншин, донесення про голод 1946—1947 років в Україні та виправно-трудові табори в УРСР та за її межами, останні наукові здобутки Академії наук тощо.

Повідомлення ЦРУ про голод 1946-1947 років в Україні .

Усі документи, що стосуються України можна переглянути в архіві ЦРУ за ключовим словом "Ukraine".

"Цікаво, що ЦРУ у своїх повідомленнях чітко вказувало, що українські націоналісти ніколи не поділяли антисемітської політики нацистів, а у 1941 році намагалися лише за допомогою Німеччини відновити незалежність України", — прокоментував появу онлайн-архіву історик Володимир Бірчак, який уже встиг ознайомитися із файлами, які стосуються українського визвольного руху.

 Карта України в одному з файлів ЦРУ 1957 рокуНайзагадковіші файли стосуються програми "Stargate", яка займалася вивченням екстрасенсорних здібностей.

Потрапили у відкритий доступ усі ці документи непросто. Хоча ще в 1995 році їх розсекретив президент Білл Клінтон, доступ до них був ускладнений.

З 2000 року отримати доступ до цього архіву (CREST - CIA Records Search Tool) можна було тільки з чотирьох комп'ютерів в Національному архіві в штаті Мериленд у певні години.

Організація "MuckRock", яка допомагає всім охочим  отримувати інформацію в уряду США на підставі "Закону про свободу інформації", подала до суду на ЦРУ в червні 2014 року.

Повідомлення ЦРУ про зміщення Леоніда Мельникова з посади Першого секретаря ЦК КПУ

"MuckRock" обґрунтувала позов тим, що база даних фактично недоступна.Те, що складна процедура доступу є перешкодою для багатьох дослідників, визнало й саме ЦРУ.

Спочатку в розвідувальному управлінні повідомили, що їм знадобиться цілих 28 років, щоб викласти всі документи в Інтернет. Правда, в 2015 році термін скоротили до шести років.

У 2016 році творець проекту з розкриття інформації "Glomar Disclosure" Майкл Бест вирішив зібрати гроші на проект з оцифрування бази CREST за схемою краудфандингу. Після цього в ЦРУ погодилися прискорити процес.

«Чорна неділя» села Клюськ. Без білих плям

Велика трагічна історія України часів Другої світової війни складається з маленьких трагедій сіл, селищ, містечок. Без втрати невинних людських життів на території Волині не обійшлось в жодному з населених пунктів. Не оминула трагедія і невеличке мальовниче село Клюськ, розташоване в 20-ти кілометрах від Ковеля.

Легенда про «Оржівську операцію»: як Внутрішні війська НКВД випадково вбили «Клима Савура»

Читаючи документи, складається враження, що Оржівська операція за масштабами була чимось подібним до «битви за Берлін». Очевидно, чекістам не хотілося в «переможному угарі» відставати від Червоної армії і банальну випадкову ліквідацію «Савура» розцяцькували, як масштабну операцію із задіянням особисто вищого командування держбезпеки УРСР.

Микола Глущенко. «Художник» за фахом і оперативним псевдонімом розвідки

17 вересня відзначається 120-річчя від дня народження художника Миколи Глущенка. Його життя було сповнене багатьох феєричних подій, несподіваних драматичних поворотів долі і численних загадок. Окремі епізоди з його біографії породили низку легенд, які й досі бентежать уяву численних поціновувачів, мистецтвознавців, кінематографістів, письменників. Розсекречені, досі невідомі документи із Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу розставити певні акценти у всьому цьому і пролити світло на утаємничені сторінки життя митця.

Лем. Життя не з цієї землі

«Лем. Життя не з цієї землі» — це не лише біографія Станіслава Лема, а й драматична й чесна розповідь про складну історію Центрально-Східної Європи, у якій одне з чільних місць посідає Львів першої половини ХХ століття.