Спецпроект

АНОНС: У Вінниці відкриється виставка про польських Правдеників народів світу

28 березня у Вінниці відкриється виставка "Самаритяни з Маркової", присвячена польській родині Ульмів — Праведникам народів світу.

Родина Вікторії і Юзефа Ульмів пожертвували своїм життям, рятуючи інші. Трагічна історія цієї родини стала поштовхом до створення у селі Марковій, де мешкали Ульми, Музею поляків, котрі віддали своє життя, рятуючи євреїв під час окупації Польщі нацистами у період Другої світової війни.

Віддаючи шану цим людям, Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці вирішило поділитися героїчною і водночас жахливою історією цієї сім'ї з українською спільнотою.

 

У 1939 році в селі Марковій Ланцутського повіту Підкарпатського воєводства мешкало тридцять родин євреїв, близько 120 осіб. Влітку та восени 1942-го більшість з них було розстріляно гітлерівцями. Але частину євреїв сховали у себе сусіди поляки.

Однією з таких родин були Ульми. Попри те, що вони самі мали шестеро дітей, Ульми прихистили під своїм дахом ще дві єврейські родини — Гольдманів та Шаллів, загалом вісім осіб.

У ті часи за будь-яку допомогу євреям окупанти застосовували смертну кару. Але, незважаючи на загрозу страти, Ульми продовжували переховувати у себе приречених на знищення єврейських сусідів.

У 1944 році на Ульмів донесли німецьким поліцаям, і 24 березня цього ж року родину та євреїв, яких вони переховували, розстріляли.

Вікторія Ульма була на дев'ятому місяці вагітності, найстаршій донечці Ульмів, Станіславі, було 8 років. Батьків було вбито на очах дітей перед власним будинком. Дві єврейські сім'ї розстріляно всередині будинку.

У 1995 році Вікторію і Юзефа було зараховано до Праведників народів світу, а в березні 2016 року. в селі Марковій відкрито Музей, присвячений усім полякам, які відчайдушно рятували євреїв та заплатили за це своїми життями та життями своїх дітей.

У відкритті візьмуть участь представники Інституту національної пам'яті Польщі.

28 березня, вівторок, 17.00

Місце: Вінницький обласний краєзнавчий музей, Вінниця вул. Соборна, 19.

Організатори: Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці та Вінницький обласний краєзнавчий музей.

Вхід вільний.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.