На Прикарпатті відкопали бідон з архівними документами. ФОТО

Місцеві мешканці села Вікторів Галицького району Івано-Франківської обл. відкопали бідон з архівними документами.

Знайдені документи в погано стані й потребують реставрації, оскільки через дірку в бідоні їх залило водою. За припущеннями істориків, це архіви УПА, передає ГалІнфо.

 

Завідувач відділу реставрації Івано-Франківського краєзнавчого музею Валерій Твердохліб розповідає – пам’ятка цікава, але ситуація з документами критична. 

"Зараз важко сказати, чи можливо їх відновити. Ми проводимо консультації з реставраторами зі Львова, які уже працювали з таким матеріалом. Незабаром ми дізнаємось, наскільки папери важливі. Останнім часом такі знахідки трапляються. Думаю багато чого ще сховано", – переконаний реставратор.

 

Він додає: проблема в тому, що в Івано-Франківську немає фахівців по реставрації таких паперів. Немає також і державного фінансування в цьому напрямку.

Очільник "Поступового гурту франківців" Сергій Адамович, якому передали бідон, розповідає:

"Ми думаємо, що це документи ОУН УПА і зараз працюємо з фаховими реставраторами і істориками.  Ми залучили до роботи відомого реставратора Валерія Твердохліба. Сподіваюсь нашими зусиллями вдасться зберегти частинку історії".

 

До слова, не так давно у цьому ж селі знайшли ідентичний бідон з документами. Оскільки вони були у кращому стані, вдалось одразу встановити, що це документи  українського підпілля. Зараз вони також на реставрації.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.