У Москві урочисто відкрили монумент конструктору автомата Калашникова. ФОТО

19 вересня в Москві урочисто відкрили пам’ятник визначному російському зброяреві Михайлу Калашникову. Цього дня Російська Федерація відзначає День зброяра.

Автором композиції висотою 7,5 м став народний художник РФ Салават Щербаков, передає РІА "Новости". На церемонії були присутні міністр культури Росії Володимир Мединський, донька контруктора Олена, представники міської адміністрації Москви та інші.

 Фото: РІА "Новости"

"Це дуже незвичайний пам’ятик, тому що Михайло калашников — в деякій мірі Кулібін ХХ століття, уособлення найкращих рис російської людини. Незвичайна природна обдарованість, простота, чесність, організаційний талант – усе те, що дозволило створити цілу лінійку зброї із захисту батьківщини, серед якої, звісно, автомат Калашникова — справжній культурний бренд Росії", — сказав він.

 Фігура зброяра тримає в руках автомат АК-47 - перший із серії знаменитих автоматів, які брали участь у всіх конфліктах другої половини ХХ-го і початку ХХІ століть. Фото: РІА "Новости"  

У художній композиції монумента позначено фігуру земної кулі й образ святого Георгія переможця як "символи збереження миру й перемоги над "силами зла".

Ініціатором встановлення пам’ятника виступило Російське військово-історичне товариство, головою якого є сам міністр Мединський.

 Барельєв на постаменті із зображенням автоматів і кулеметів, створених М. Калашниковим. Фото: Владислав Шатило / РБК.

Під час церемонії відкриття, за даними РБК, громадянин Андрій Кисельов вийшов на одиничний пікет із плакатом "Конструктор зброї = смерті конструктор". Його затримала поліція, провела роз’яснювальну бесіду, після чого пікетувальник повернувся до пам’ятника, де його затримали вдруге.

Також критично висловився щодо пам’ятника відомий російський рок-музикант Андрій Макаревич.

"Ну добре. Пам’ятник Калашникову. Нехай нам буде чим пишатися. Якщо підрахувати, скількох людей на планеті вбито з його зброї, вийдуть мільйони… Добре. Хай Калашникову. Але чому така бездарна, потворна скульптура? навіть у радянські часи цей істукан не пройшов би худраду. Ну що ж ми так сптворюємо своє місто, ганьбимося перед усім світом?", — написав Макаревич у себе на "Фейсбуці".

Нагадаємо, Михайло Тимофійович Калашников помер 23 грудня 2017 року в віці 94 років. Підбірку історичних фотографій, де зображений АК, дивіться тут.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.