Спецпроект

Інститут нацпам'яті допомогатиме Аґнєшці Голланд знімати кіно

Студія Kinorob, яка працює над створенням історичного трилера “Гарет Джонс”, підписала угоду про співпрацю з Українським інститутом національної пам’яті.

Команди об’єднають зусилля заради популяризації історії України у світі та інформування суспільства про події, пов’язані з Голодомором 1932-1933 років в Україні.

Про це йдеться на офіційному сайті УІНП.

"Україна ставить собі за завдання донести до світу правду про страшний злочин геноциду, який був здійснений тоталітарним режимом в Україні у 1932 – 1933 роках. Тому фільм, створення якого розпочинається, є надзвичайно важливим.

Адже він дозволить побачити сучасним європейцям ті страшні події очима Гарета Джонса, європейця, який зумів прорвати сталінську інформаційну блокаду. Фільм потрібний і українцям, адже ми продовжуємо переосмислювати своє минуле, долати спадщину тоталітаризму.

Зрештою, Україна відчуває брак якісного історичного кіно. І я вірю, що цей фільм, який знімає високопрофесійна команда стане кроком у розвитку й українського історичного кіно", - наголошує Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

 Єгор Олесов - продюсер стрічки та Володимир Тиліщак - заступник голови УІНП. Фото: УІНП

"Гарет Джонс" – історія британського журналіста, який нелегально поїхав до Радянської України навесні 1933 року. Саме його викриття згодом стали підґрунтям для роману "Колгосп тварин" Джорджа Орвелла.

Режисером стрічки, зйомки якої розпочнуться в Україні на початку березня 2018 року, виступить Голова Європейської кіноакадемії, відомий польський режисер Аґнєшка Голланд.

"Гарет Джонс – один із тих небагатьох сміливців, який у 1933 році намагались розповісти у Європі правду про страшний злочин комуністичного режиму в Україні – вбивство голодом народу. Мужність та журналістська чесність вельського кореспондента викликають захоплення.

Але на жаль досі в Україні і у світі про Гарета Джонса та його подвиг знають вкрай недостатньо, - говорить Володимир Тиліщак, заступник голови Українського інституту національної пам'яті.

Тож ми щиро вітаємо створення історичного трилера та готові всіляко допомагати його авторам, щоби завдяки фільму в Україні та у світі більше знали і про Гарета Джонса і про той страшний злочин Голодомору, який він викривав".

У рамках роботи над проектом Український інститут національної пам’яті надасть авторам фільму консультації та доступ до фото та відеоматеріалів, а також архівних документів, результатів наукових досліджень, інформативних та аналітичних текстів, пов’язаних з подіями Голодомору 1932-1933 років та постаттю Гарета Джонса.

"Ми вдячні Українському інституту національної пам’яті за готовність до спрівпраці та всебічну підтримку історичного трилеру "Гарет Джонс". Надані командою інституту інформація, архівні матеріали та консультації дуже важливі для нас, і допоможуть у створенні фільму, - зазначає Єгор Олесов, продюсер стрічки.

Крім того, в рамках роботи над проектом ми плануємо разом з партнерами провести ряд освітніх та культурно-мистецьких заходів, які будуть спрямовані на популяризацію в міжнародній спільності інформації про події, пов’язані з Голодомором 1932-1933 років в Україні".

Нагадаємо, історичний трилер "Гарет Джонс" став переможцем 10-го конкурсного відбору кінопроектів в категорії Тематичні ігрові фільми (до 85-х роковин Голодомору 1932-33 років в Україні).

Загальний бюджет стрічки, спільного виробництва України (Kinorob), Польщі (Film Produkcja) та Великобританії (Crab Apple Film), складає 262 млн 207 тис 790 грн, з них 25 мільйонів 930 тисяч гривень - підтримка ДержКіно. 

Зйомки українського блоку фільму розпочнуться на початку березня 2018 року, а згодом пройдуть в Польщі та Шотландії.

Прем’єра фільму в Україні запланована на 2019 рік.

Слідкуйте за новинами проекту на його офіційній сторінці у Facebook

 Гарет Джонс. Фото: 24 Канал

Нагадуємо, на початку 1930-х валійського репортера Гарета Джонса обставини приводять до Москви. Гарет розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про Голодомор, жорстку цензуру та масові репресії.

Більше про Гарета Джонса читайте у матеріалі - "Люди Правди, кремлівська пропаганда і корисні ідіоти".

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.