У Великобританії знайдено 1200-річну скляну фігурку з настільної гри вікінгів. ФОТО. ВІДЕО

На острові Ліндісфарн команда добровольців виявила рідкісний ігровий предмет, що імовірно датується часом одного із перших набігів вікінгів близько на Британію 1200 років тому.

Артефакт виготовлений з прозорого блакитного скла, прикрашеного зовні тонкими кільцями матового білого кольору. Скло увінчане п'ятьма білими скляними кульками, які виглядають як абстрактна корона, пише Урядовий кур'єр.

 

Археологи визначили артефакт як ігрову фігуру, ймовірно, короля, якою грали в настільну гру вікінгів hnefatafl ("стіл короля"), що мала численні версії, зокрема в Британії. Вважають, що її запозичили з римської військової гри Ludus Latrunculorum. Мета гри полягала в тому, щоб захистити короля.

Раніше аналогічні предмети були знайдені в Ірландії, Німеччині і Швеції, але це всього лише друга подібна річ, будь-коли знайдена у Великобританії.

Відзначимо, що Ліндісфарн, який також відомий як Святий острів, розташований у північно-східному узбережжі Англії і його історія починається з VI-го століття. Саме він став місцем першого великого рейду вікінгів у Британію.

"Насправді, ми вважаємо, що цей предмет, ймовірно, спочатку був похований з представником нортумбрійскої еліти, чия могила була пізніше розграбована", – кажуть вчені.

Примітно, що артефакт був виявлений в ході розкопок, які фінансуються волонтерами. За словами вчених, якість цієї речі говорить сама за себе, що це був якийсь елітний ігровий набір. Належати він міг як власне вікінгам, так і місцевим жителям, які ввібрали в себе вплив скандинавської епохи.

 

При розкопках були виявлені також будівля монастиря і частина пов'язаного з ним кладовища, датованого приблизно 700-1000 рр.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.