Археологи відкрили раніше невідому частину храму Рамзеса II

Єгипетські і американські археологи виявили в Абідосі раніше невідомі складські приміщення знаменитого храму Рамзеса II, а також ритуальні дари, заховані в його основі перед будівлею.

Про це пише прес-служба Міністерства у справах старожитностей Єгипту, повідомляє видання "Діалоги".

 

"Ці дари включали в себе їжу, таблички з трону ім'ям Рамзеса II, зменшені мідні копії будівельних інструментів, глиняний посуд, покритий ієрогліфами, а також овальні точильні камені з кварциту", – розповів генеральний секретар Вищої ради у справах старожитностей Єгипту Мустафа Вазирі.

Крім цього вчені відкрили фундамент і фрагменти стін десяти великих складських приміщень, які представляли собою частину храмового комплексу. Усередині них, як припускають археологи, зберігалося зерно, різний провіант та інші товари.

За словами Вазирі, ці відкриття серйозно змінюють уявлення вчених про те, як виглядав храмовий комплекс Абідоса в епоху Нового царства, на яку припав пік могутності Стародавнього Єгипту.

Що цікаво, всередині стін цих приміщень дослідники відкрили невеликі ніші, в які були заховані різні дари, в тому числі черепи і кістки священних биків та інше, що відносяться до значно пізнішої епохи – Птолемєєвського Єгипту.

Їх виявлення, як вважають дослідники, говорить про те, що цей храм, а також сама фігура Рамзеса II продовжували служити предметом поклоніння і через тисячі років після смерті фараона.

Як зазначив Самех Іскандер, керівник розкопок з Нью-Йоркського університету (США), особливо важливим для археологів стало те, що вони відкрили таблички з ім'ям Рамзеса II.

Ці таблички підтвердили, що цей храм був побудований саме під час правління цього фараона, а не його батька, Сеті I, як припускали деякі єгиптологи.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.