Учені дослідили вміст шлунку динозавра і зʼясували його раціон. ФОТО

Динозавр з масивними шпичаками пролежав під землею 110 мільйонів років і зберігся настільки чудово, що вчені змогли дослідити вміст його шлунку та зрозуміти, чим харчувалась прадавня рептилія.

Про це повідомляє CNN.

 

Нутрощі динозавра із залишками їжі — рідкісна знахідка. Якщо раніше вчені витягували з решток тільки насіння та гілки, то з новою знахідкою змогли встановити конкретні рослини.

Нодозавр Borealopelta markmitchelli мільйони років пролежав у запечатаній "могилі" з мулу, а за життя, судячи із вмісту шлунку, був прискіпливим у харчах. Деталі рослинної дієти тварини описані в науковому журналі Royal Society Open Science.

Науковці запевняють, що настільки добре збережених решток динозаврів до цього не було. Їх знайшли у 2011 році в Канаді під час роботи у шахті.

 

Імовірно, динозавр упав у прадавнє море, де занурився в мул на дні та пролежав на одному місці до наших часів. Протягом років науковці прискіпливо відділяли шкіру та кістки від морського каменю, який утворився довкола решток.

За життя рептилія важила понад тонну і харчувалася рослинами — їхні клітини добре збереглись у фрагментах їжі зі шлунку. Переважно це було листя папороті, також були присутні стебла інших рослин, деревина і навіть вугілля.

Вугільний компонент дієти динозавра свідчить, що останні дні свого життя він перебував у згорілому хвойному лісі.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.