Опублікували документи про репресії проти поляків в УРСР під час Великого терору

У вільний доступ виклали 30 документів про одну з найбільших «національних операцій» Великого терору 1937—1938 років — проти польського населення.

Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України публікує онлайн колекцію розсекречених документів "Польська операція" 1937–1938 рр. Документи можна завантажити на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху. 

 

Всього за час проведення операції на території Української РСР заарештували майже 56 тисяч осіб. З них 47327 — розстріляли, а решту відправили в концтабори.

Відомі випадки, коли переглядали навіть справи вже засуджених поляків, що відбували покарання. Їм додавали новий термін, обґрунтовуючи тим, що попереднє слідство було "слабке".  

Матеріали колекції показують, як готували та проводили операцію. До збірки увійшли:

  • накази та вказівки НКВД щодо проведення операцій за "національною ознакою";
  • доповідні записки, телеграми про особливості проведення операції;
  • списки заарештованих і засуджених військовослужбовців звинувачених у приналежності до "Польської військової організації" (ПОВ); 
  • повідомлення чекістів про діяльність агентів  іноземних розвідок на території УРСР, зокрема німецько-польських "шпигунсько-диверсійних організацій";
  • зведені дані про кількість осіб, що були заарештовані НКВД УССР у період проведення операції за "національною ознакою";
  • довідки про кількість інших засуджених по польській операції.

Опубліковано також Оперативний наказ №00485 наркома внутрішніх справ СРСР Миколи Єжова про початок проведення "польської операції". Перший пункт документу говорить: "з 2-го серпня 1937 року розпочати масштабну операцію, направлену на повну ліквідацію місцевих організацій ПОВ, а також її диверсійно-шпигунських та повстанських кадрів на промислових об'єктах, у транспорті, радгоспах і колгоспах. Операцію необхідно завершити у тримісячний термін, а саме до 20 листопада".

Доповненням до наказу наркома внутрішніх справ СРСР Миколи Єжова № 00606 було створення особливих трійок. Одним із їхніх завдань було "винесення вироку відповідно до наказу наказу №00485 по першій і другій категорії". Перша категорія — розстріл, друга — табори. 

Під час проведення операції ліквідації підлягали звинувачені у членстві в "Польській організації військовій" (ПОВ). Однак до списків арештованих окрім поляків також іноді потрапляли українці, євреї, білоруси.

"Польська операція була типовою злочинною акцією радянської влади, що вигадала собі так звану "п'яту колону" у передвоєнні роки і знищила її, — говорить координатор Е-архіву Денис Пасічник. — Документи свідчать про ліквідацію 125 "шпигунських резиденцій", 38 "польських націоналістичних організацій" та 69 "диверсійно-повстанських організацій" на території УРСР". 

Більше документів з колекції — на сайті Електронного архіву



Електронний архів (avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже більше 25 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.