Біля Хортиці виявили шлюпку XVIII століття

Підводні археологи в акваторії Старого Дніпра біля острова Хортиця виявили плоскодонний транспорт XIX ст. та невеличку шлюпка часів російсько-турецької війни 1735-1739 рр.

З 27 лютого по 2 березня цього року в акваторії Старого Дніпра біля острова Хортиця відбувалася підводна експедиція з дослідження об`єктів культурної спадщини Національного заповідника Хортиця під керівництвом к.і.н. Дмитра Кобалія.

 

Експедиція відбулася в співпраці з Центром підводних досліджень Київського національного університету ім.Т.Г. Шевченка та клубом "Navarex" з м.Одеса.

Робота під водою в зимовий період вимагає особливого спорядження та витримки. Але, на відміну від теплого періоду, - видимість на дні сягає до 4-5 метрів. Це дозволяє побачити об`єкти в їх перспективі та розмірах.

Було знайдено плоскодонний транспорт XIX ст. та невеличка шлюпка часів російсько-турецької війни 1735-1739 рр. За допомогою методів фотограмметрії створено 3-D моделі для вивчення стану археологічних об'єктів. Роботи проводилися в неінвазивний спосіб.

Такі зимові дослідження будуть проводитися щороку, оскільки на дніпровому дні є чимало об'єктів культурної спадщини, що потребують збереження.

Павло Судоплатов проти Євгена Ляховича

За рік до того, як старший лейтенант держбезпеки Павло Судоплатов убив у Роттердамі керівника ОУН Євгена Коновальця, він завів справу на Євгена Ляховича, про якого в одному з документів зазначено: «Вважається одним із найкращих дипломатів і розвідників серед націоналістів». Розсекречені матеріали цієї справи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу зрозуміти, чому у 1930-ті роки органи ДПУ так зацікавилися Євгеном Ляховичем, як йому вдалося привернути увагу урядових кіл Великої Британії до українського питання і чому рішення про його подальшу розробку у 1959 році приймала колегія КДБ при Раді Міністрів СРСР

Імена, писані по воді. Українська еміграція у Великій Британії

Першою громадою етнічних українців в Англії стали емігранти, які не доїхали до Америки. Комусь не вистачило грошей, а хтось надав перевагу пожинанню плодів британської індустріальної революції над створенням канадського аграрного прориву

Словацьке національне питання та чехословацький військовий рух в Україні у 1914-1918 роках

Словаки – давні сусіди українців. Поміж Україною та Словацькою Республікою існує спільний кордон – 97 км. Водночас, про словацьку історію та культуру в Україні мало хто знає. У більшості літератури, яка виходила на території Російської імперії, словаки вважались частиною чеського народу, який мешкає в Угорському королівстві Австро-Угорської монархії. У статистичних даних про населення України, зібраних на межі ХІХ – ХХ століть, відображена змішана інформація про чехів та словаків

«…Попереду заслін із жінок і дітей»: грецькі антифашисти проти Британії

На початку березня 2014 року російське керівництво скликало пресконференцію, присвячену подіям в Україні. Відповідаючи на запитання про можливість війни з сусідньою державою, Владімір Путін заявив: «Якщо ми ухвалимо таке рішення, то тільки для захисту українських громадян. І нехай спробує будь-хто з числа військовослужбовців стріляти у своїх людей, за якими ми стоятимемо позаду, не попереду, а позаду. Хай вони спробують стріляти у жінок і дітей!». Утім, у застосуванні подібної тактики росіяни не були першими. У Другу світову війну її використовували грецькі антифашисти. Але не проти нацистів, а проти британської армії.