На Тернопільщині під костелом виявили приміщення у якому ховали воєвод

Під Домініканським костелом у Чорткові Тернопільської області виявили давню крипту.

Згідно з хроніками, у цій крипті поховали колишнього власника міста, воєводу Подільського та Руського Станіслава Гольського, розповіли у Чортківській міськраді, передає ГазетаUA.

 

Похованню понад 400 років. Виявити його допомогли сейсмологи. Їх до Чорткова запросили з Івано-Франківська. Фахівці вивчали стан костелу, на якому з'явились тріщини. Науковці використовували метод природного електромагнітного поля, георадари та сейсмоакустику.

Науковці перевірили плани будівництва костелу 1610 року та його перебудови 1910 року. Вони дійшли висновку, що основою сучасної церкви стали колони старого костелу. Їхня глибина може сягати 16 м.

На глибині 3,2 м під костелом є крипта. Головний сейсмолог Едуард Кузьменко вказав на історичні свідчення, що першим у крипті поховали Станіслава Гольського.

Основною причиною появи тріщин у костелі назвали активний рух транспорту.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.