Спецпроект

В Амстердамі відкрили національний меморіал жертвам Голокосту

У столиці Нідерландів Амстердамі відкрили перший національний меморіал жертвам Голокосту.

Про це повідомляє NOS.

 

Як зазначається, це проєкт польсько-американського архітектора Даніела Лібескінда, батьки якого пережили Голокост.

Меморіал являє собою лабіринт цегляних стін, які, якщо дивитися зверху, утворюють напис "На спомин". На кожній цеглині викарбуване ім'я єврея, рома чи сінті, яких було депортовано з Нідерландів і знищено у нацистських концтаборах під час Другої світової війни. В одному місці увічнено пам'ять 102 163 жертв.

Вартість проєкту становила 15 млн євро.

У відкритті пам'ятника взяли участь король Нідерландів Віллем-Александер та прем'єр-міністр Марк Рютте.

Будівництво меморіалу тривало кілька років. Місцеві мешканці намагалися запобігти його зведенню, побоюючись напливу відвідувачів і туристів. Місце спорудження меморіалу затвердив суд.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.