У Дунаї через рекордну посуху побачили рештки нацистських військових кораблів

Цьогорічна посуха виявила понад 20 затоплених кораблів на ділянці поблизу портового міста Прахово у Сербії

 
Через сильну посуху в Європі рівень води в річці Дунай впав до найнижчого рівня за останні майже сто років, і тепер у висохлій річці можна побачити уламки кількох військових кораблів часів Другої світової війни.
Судна входили до складу Чорноморського флоту нацистської Німеччини. У 1944 році вони відступали Дунаєм від радянських військ. Багато військових кораблів були потоплені під час відступу.
Цьогорічна посуха виявила понад 20 затоплених кораблів на ділянці поблизу портового міста Прахово у Сербії. Багато з них досі завантажені тоннами боєприпасів і вибухівки, що робить їх серйозною небезпекою для судноплавства.
Про існування нацистських військових кораблів у цьому районі відомо багато років. Їхні уламки виявила посуха 2003 року. Через небезпеку ширину водного шляху біля Прахова було зменьшено з 180 до лише 100 метрів.
Цього року у березні сербський уряд оголосив тендер на пошук уламків і вивезення вибухівки. Вартість робіт оцінили в 29 мільйонів євро.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.