IN MEMORIAM: помер космонавт - уродженець України

У 81-річному віці помер Мирослав Гермашевський – перший польський космонавт

У 81-річному віці помер Мирослав Гермашевський – перший польський космонавт, родом з Волині.

Мирослав Гермашевський народився 15 вересня 1941 р. у селі Липники (тепер - Рівненська область, Україна).

Під час польсько-українського конфлікту загинув його батько та дід, а мама змогла вижити.

Спочатку він працював у Вроцлавському аероклубі, пізніше був військовим льотчиком. У 1970-х рр. був обраний польським кандидатом на космічний політ у рамках радянської програми "Інтеркосмос".

На межі червня та липня 1978 р. Мирослав Гермашевський здійснив космічний політ на кораблі "Союз-30", ставши першим і поки що єдиним громадянином Польщі, який побував у космосі. 

Під час воєнного стану у Польщі у 1981-1983 рр. був членом "Воєнної ради національного порятунку" - найвищого органу влади комуністичної Польщі.

 

Дев’ять імен: репресована свобода

Народи Балтії у 1918-1920 рр. зуміли здобути та захистити незалежність. У Литві, Латвії та Естонії утворилися національні держави. Втім, у 1940 р. після окупації балтійських держав Червоною армією, між жорна радянських репресій потрапили представники усіх груп політичних еліт трьох країн, без різниці, якою була їхня попередня орієнтація – демократична чи вождистська.

Член РУП Дідковський – організатор Уралу

Він народився в Житомирі. Закінчивсь кадетський корпус в Києві. Друкував українські видання в Петербурзі. Повернувся в Україну для розгортання РУП. Закінчив університет в Женеві. Партизанив на Уралі, який вже добре пізнав. Саме він прийняв і поселив царську родину в Єкатеринбурзі, яка у подальшому була розстріляна. Його ім’я носить гора – одна з трьох найвищих на Уралі.

Данило Скоропадський. "Валет" у колоді карт МГБ СССР

"33-літній принц України одного дня може стати центральною фігурою у великім повстанні, від якого може залежати доля Європи і України", - так наприкінці 1930-х років писали у пресі про гетьманича Данила Скоропадського після його поїздки до США та Канади за дорученням батька. З 1941 року син Павла Скоропадського став об'єктом уваги радянських спецслужб під оперативним псевдо "Валет".

Життя на війні та поза нею. Уривок з книги Івана Гоменюка "Мурашник. Нотатки на манжетах історії..."

Багато науковців називають Першу світову війною технологій. Справді, безліч технічних новинок і новацій випробовувалися саме тут. Зросла роль авіації, яку раніше воєначальники вважали дорогою й непотрібною розвагою. Авіатори були потрібні для розвідки та спостереження, набувала поширення бомбардувальна авіація, а повітряні бої вже не були дивиною навіть на Східному фронті.