АНОНС: виставка архівних документів до 150-річчя від дня народження Павла Скоропадського

До 150-ліття Павла Скоропадського архівісти підготували виставку архівних документів «Спокій ми можемо зазнати тільки на своїй Землі, коли виконаємо наш обов’язок перед Богом і Батьківщиною».

Про це повідомив директор у Центральний державний історичний архів України, м. Київ Ярослав Файзулін.

"15 травня 2023 року виповниться 150 років від дня народження Павла Скоропадського. Постаті, безумовно, знакової для української історії - аристократ, військовий, гетьман України, очільник гетьманського руху на еміграції, люблячий чоловік і сентиментальний батько, гарний друг. Як і кожен державний діяч, Павло Скоропадський мав свої сильні сторони, здобутки, так і прорахунки. Однак ті аж ніяк не зменшують його внеску в українське державотворення", - написав Ярослав Файзулін.

У виставці архівних документів "Спокій ми можемо зазнати тільки на своїй Землі, коли виконаємо наш обов'язок перед Богом і Батьківщиною" представлені 100 документів із центральних та обласних державних архівів, близько 30 із них - з Центральний державний історичний архів України, м. Київ. Багато із них - унікальні. 

Переглянути матеріали виставки можна за посиланням.

 

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.

Соратник Скоропадського, ідеолог гетьманського руху: до 150-річчя Сергія Шемета

150 років тому, 6 червня 1875 року на Полтавщині народився Сергій Шемет – борець за незалежність України у ХХ столітті; діяч "Просвіти", "Братства Тарасівців", "Лубенської республіки", Української Народної Партії, один із засновників Української Партії хліборобів, співфундатор позапартійної організації "Український союз хліборобів-державників"; журналіст, співредактор журналу "Хліборобська Україна"; особистий секретар гетьмана Павла Скоропадського; брат Володимира і Миколи Шемета.