Пластун Віталій Дерех посмертно став Героєм України

8 липня Президент України присвоїв Віталю "Сало" Дереху звання Герой України.

Про це повідомив історик, Голова Крайової пластової ради "Пласту - НСОУ" Юрій Юзич.

"В Пласті з новацтва. В юнацтві - скоб. Один із перших добровольців "Айдару" - командир першого відділення, першого взводу, першої роти. Всю війну - на фронті. Фізично чи думками. Він мав обʼїздити увесь світ і захоплювати нас своїми блогами, але мусів нищити ворогів. І робив він дуже добре.Знав його ще дитиною, купляв йому спеціальні книжки (які він читав і випробовував прочитане на практиці). Був одним із тих, хто адвокатував подання - писав основнне пояснення", - написав Юрій Юзич. 

Віталій Дерех закінчив Галицький коледж імені В'ячеслава Чорновола. Працював журналістом газети "20 хвилин". Активний учасник Революції гідності.

Пластував в 29-у курені УПЮ ім. Юрія Старосольського, згодом разом із своїм гуртком "Сірі Вовки" (в якому також був Віктор Гурняк, Герой України, загинув в бою за Україну в 2014) створили новий курінь у Тернополі – 77-й ім. І. Гавдиди. 

У 2014 році пішов добровольцем в батальйон "Айдар" Збройних сил України; воював до липня 2015 року. У 2016—2018 роках працював в Муніципальній варті м. Івано-Франківськ, зокрема рятувальником.

З початком російського вторгнення в Україну 2022 року вступив до 1-ї окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна, в складі якої брав участь в боях під Києвом, опісля на Луганщині. 34-річний  Віталій Дерех загинув 28 травня 2022 року біля м. Попасна Луганської області внаслідок авіаційного удару.

Віталій "Сало" Дерех п'ятий вихованець Пласт - український скаутинг, який офіційно став Героєм України. Після Бандери, Шухевича, Гірняка і Гурняка. 

 

Київ, люди і війна. Історія, що народжується на наших очах

Нинішня російсько-українська війна далека до завершення, а вже з'являється її історіографія. Книга журналіста Сергія Руденка "Бій за Київ" – це публіцистична хроніка певного закінченого, будемо сподіватися, етапу цієї великої війни.

Від Русі й дотепер: українське коріння вєлікой русской культури

Досліджуючи достатньо довго та системно явище, яке росіяни називають "русским искусством", можна виявити вражаючу закономірність. Дивовижно, але усі найвидатніші митці, які радикально змінювали мистецтво російської імперії, були українцями.

Акція «Вісла» була злочином проти людяності

Інститут національної пам'яті Польщі припинив розслідування примусового переселення українців у 1947 році в рамках операції «Вісла». Мовляв, слідство не знайшло підстав для висновку, що переселення було злочином проти людяності або комуністичним злочином. Рішення ІНП викликало резонанс у Польщі. Публікуємо відкритий лист до Маршалків Сейму та Сенату Республіки Польща, який підписали десятки відомих і важливих для польської культури та науки осіб.

Вижили завдяки маленькому татовому пайку: історія українки, яка дитиною пережила Голодомор 1932-1933 років (ФОТО)

“Жінка накинулася на неї, вирвала хліб і втекла. Вона не розуміла, як далі бути, що їсти до наступного пайка”, — згадує розповіді Варвари Сердюк її онук. Разом із родиною його бабуся вижила в Голодомор 1932-1933 років. Вона була ще дитиною, але ті жахливі часи добре запам’ятала.