Пластун Віталій Дерех посмертно став Героєм України

8 липня Президент України присвоїв Віталю "Сало" Дереху звання Герой України.

Про це повідомив історик, Голова Крайової пластової ради "Пласту - НСОУ" Юрій Юзич.

"В Пласті з новацтва. В юнацтві - скоб. Один із перших добровольців "Айдару" - командир першого відділення, першого взводу, першої роти. Всю війну - на фронті. Фізично чи думками. Він мав обʼїздити увесь світ і захоплювати нас своїми блогами, але мусів нищити ворогів. І робив він дуже добре.Знав його ще дитиною, купляв йому спеціальні книжки (які він читав і випробовував прочитане на практиці). Був одним із тих, хто адвокатував подання - писав основнне пояснення", - написав Юрій Юзич. 

Віталій Дерех закінчив Галицький коледж імені В'ячеслава Чорновола. Працював журналістом газети "20 хвилин". Активний учасник Революції гідності.

Пластував в 29-у курені УПЮ ім. Юрія Старосольського, згодом разом із своїм гуртком "Сірі Вовки" (в якому також був Віктор Гурняк, Герой України, загинув в бою за Україну в 2014) створили новий курінь у Тернополі – 77-й ім. І. Гавдиди. 

У 2014 році пішов добровольцем в батальйон "Айдар" Збройних сил України; воював до липня 2015 року. У 2016—2018 роках працював в Муніципальній варті м. Івано-Франківськ, зокрема рятувальником.

З початком російського вторгнення в Україну 2022 року вступив до 1-ї окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна, в складі якої брав участь в боях під Києвом, опісля на Луганщині. 34-річний  Віталій Дерех загинув 28 травня 2022 року біля м. Попасна Луганської області внаслідок авіаційного удару.

Віталій "Сало" Дерех п'ятий вихованець Пласт - український скаутинг, який офіційно став Героєм України. Після Бандери, Шухевича, Гірняка і Гурняка. 

 

«Сувенір» для засновника Служби безпеки ОУН Миколи Лебедя

До постаті засновника, організатора і першого керівника Служби безпеки (СБ) ОУН Миколи Лебедя була прикута особлива увага органів КГБ. Навіть коли він опинився далеко за океаном, у США, до нього намагалися підіслати агентів, дізнатися про його погляди, вивідати плани, вчинити гучну провокацію і навіть мали намір за його допомогою реанімувати пошуки золота ОУН, закопаного у прикарпатських лісах.

Леся Гасиджак: «Пам’ятання минулого робить нас українцями»

Публічне інтерв’ю з Лесею Гасиджак, очільницею Музею Голодомору, у рамках виставки ГОЛОСИ Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Хто насправді була дружиною гетьмана Мазепи

На Афоні знайдено унікальний рукопис, а в ньому — її ім’я, і це не Ганна Фридрикевич.

Іванна Климпуш-Цинцадзе: «Нам слід якнайшвидше завершити процес формування української політичної нації»

Розмова з Іванною Климпуш-Цинцадзе – головою Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу, віцепрем'єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України у 2016-2019 роках.