АНОНС: Міжнародна конференція "Василю Стусу - 85"

Міжнародна конференція "Василю Стусу – 85" відбудеться 19–22 жовтня 2023 року.

Про це інформує Києво-Могилянська Бізнес Школа.

2023 року виповнюється 85 років від дня народження українського поета Василя Стуса (1938–1985). Дитиною Стус пережив жахи Другої світової війни, а 1972 року радянський режим засудив поета до ув'язнення, яке тривало, з малою перервою, аж до його смерті за загадкових обставин у Пермському політичному таборі 1985 року.

Сьогодні Україна знову перебуває в розпалі великої війни, захищаючись від спадкоємців того самого режиму, який відняв у Стуса свободу і зрештою вбив поета. Від кінця 1980-х років було зроблено чимало для дослідження, збереження та публікації текстів Василя Стуса, що утвердило його як одного з найбільш унікальних і визначних голосів світової поезії другої половини ХХ століття.

Цією міжнародною двомовною конференцією ми прагнемо зробити ще один внесок у стусознавство, а також сприяти тому, щоб Василь Стус і його творчість стали більш відомими за межами України, зосереджуючись на міжнародному контексті його поезії.

З програмою заходу можна ознайомитися за посиланням.

Організатори: Кафедра літературознавства ім. В. Моренця (Національний університет "Києво-Могилянська академія"), Києво-Могилянська Бізнес Школа

Партнер: ПЕН в Україні

Вхід на всі події в рамках конференції "Василю Стусу – 85" є вільним, але донати на ЗСУ вітаються і заохочуються оргкомітетом конференції. Зараз наші волонтерські зусилля спрямовані на збір для станцій керування дронами "Зірка смерті" для українських захисників і захисниць.

Картка (грн.): 5375 4112 0938 0166. Банка (грн.)

PayPal for Peace Inc. (USD, EUR)

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.